Karen Traviss "Gears of War 3: Anvil Gate"

Autor: Żaneta "Fuzja" Wiśnik Redaktor: Kilm

Dodane: 28-07-2012 16:48 ()


Karen Traviss, scenarzystka Gears of War 3 i autorka dwóch książek opowiadających o przygodach zabójczo niebezpiecznego oddziału Gearów, postanowiła uraczyć nas kolejną powieścią osadzoną w realiach gry. Gears of War: Anvil Gate 3 traktuje o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po zakończeniu Gears of War 2, czyli zaraz po zatopieniu, jak się wydawało, ostatniego bastionu ludzkości – Jacinto.

Na Vectes, wyspie, na której ostatni reprezentanci naszej cywilizacji mieli odbudowywać świat, nie dzieje się najlepiej. Wciąż narastające konflikty między odrzuconymi oraz COG, liczne sabotaże oraz brak umiejętności porozumiewania się między starymi mieszkańcami wyspy a „najeźdźcami” sprawiają, że życie, nawet po wygranej bitwie z Szarańczą, nadal jest ledwo znośne. Dodatkowo okazuje się, że wody okalające wyspę nie są już bezpieczne, a Marcus Fenix i reszta Gearów będą musieli zmierzyć się z zagrożeniem, którego bała się i z którym prowadziła walkę, sama bezlitosna Horda. Aby spróbować wygrać, żołnierze będą musieli przypomnieć sobie taktykę zastosowaną podczas oblężenia Anvegadu, jednak nawet to może nie przynieść spodziewanego efektu.

Zdecydowanie jest to najlepsza pozycja osadzona w realiach gry Gears of War. Czyta się ją dużo sprawniej i jeszcze przyjemniej od poprzedniczek. Przede wszystkim za sprawą wyrównania połączenia tematyki sci-fi i wojennej. Dzięki temu książka staje się idealną lekturą zarówno dla czytelników lubiących zwykłe potyczki i rozgrywki polityczne oraz dla tych, którzy poszukują dużej dawki kosmicznych przygód.

Fabuła powieści, jak zwykle została osnuta wokół postaci Gearów, jednak autorka wprowadziła nowych bohaterów i poświęciła nieco więcej uwagi tym, którzy zostali zaniedbani lub pominięci w poprzednich tomach. To, co dalej zachwyca, to umiejętność z jaką Traviss tworzy charaktery – każdy z nich jest silny. Każda z postaci reprezentuje inne podejście do życia oraz całkiem różne poglądy na wojnę. Łączy ich brawura, odwaga oraz lojalność, którą noszą we krwi.

Wbrew pozorom powieść oprócz zapewnienia odpowiedniej dawki rozrywki, mówi też o rzeczach poważnych. Autorka nie zapomniała o tym, że mimo prowadzenia wojny, jej bohaterowie są ludźmi, muszą więc być wielowymiarowi. Wprowadzenie nowego zagrożenia, dało tej serii potrzebną dozę świeżości. Dzięki temu czytelnik, który ma za sobą dwa poprzednie tomy, nie zacznie się nudzić.

Bez względu na to, czy jesteś dziewczyną czy chłopakiem, jeśli gry zmieniły twoje życie, ta książka jest dla ciebie. Jest to jedna z najlepszych serii literackich powstałych na podstawie gier i nie zapowiada się, by na trzech tomach miała się skończyć. Dodatkowo całość prezentuje się bardzo dobrze na półce za sprawą przemyślanej i współgrającej szaty graficznej. Polecam wszystkim miłośnikom sci-fi!

Korekta: Kilm

Tytuł: Gears of War 3: Anvil Gate

Tytuł oryginalny: Gears of War 3: Anvil Gate

Cykl: Gears of War

Tom: 3

Autor: Karen Traviss

Wydawca: Fabryka Słów

Przekład: Marek Michowski

Data wydania: 6 lipca 2012

Oprawa: zintegrowana

Stron: 704

Format: 125x205 mm

ISBN: 978-83-7574-632-7

Cena: 44,90 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

Powiązane artykuły:

Karen Traviss "Gears of War 2: Ostatni z Jacinto" - recenzja

 


comments powered by Disqus