"Helsinki Story" - recenzja

Autor: Dominika Malecka Redaktor: Motyl

Dodane: 16-06-2012 11:30 ()


Podczas IV Lubelskich Spotkań z Komiksem ukazał się komiks Karoliny Radaj - „Helsinki Story”. Krótka nowelka została opublikowana z myślą o lokalnej imprezie.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to jakość komiksu. Albumik wydano na kredzie w formacie A4, w czerni i bieli. To miłe zaskoczenie patrząc na charakter imprezy skierowanej raczej do miejscowych miłośników historyjek obrazkowych. Niemniej, podobnym inicjatywom należy gorąco kibicować, bowiem wzbogacają one rodzimy rynek wydawniczy.

Sama historia zawarta na łamach komiksu nie jest zbyt zawiła, ani skomplikowana. „Helsinki Story” to opowieść o dwóch przyjaciółkach, które w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności udają się do stolicy Finlandii. W czasie podróży przykleja się do nich nieznajomy jegomość, który postanawia popsuć odpoczynek zapalonym podróżniczkom. Kiedy psikusy natręta stają się coraz bardziej uciążliwe dziewczyny zaczynają podejrzewać, że prześladujące je fatum nie jest zrządzeniem losu.  

Fabuła komiksu Karoliny Radaj bazuje na humorze w każdej jego postaci, zaczynając od sytuacyjnego, na słownym kończąc. Autorka czuje się swobodnie w tej konwencji kreśląc kolejne przypadki swoich bohaterek z wyczuciem i rozwagą. Nie widać u niej przesilenia przeciętnymi gagami czy niepotrzebnymi żartami. Lekka opowieść jest może nieco naiwna, ale nie przeszkadza to w żadnym stopniu w odbiorze komiksu.

Autorka świetnie sobie radzi z komponowaniem plansz, posługując się zarówno narracją werbalną, jak i niewerbalną. Jej nieco cartoonowa, miła dla oka kreska na długo zapada w pamięć. Można tylko żałować, że historię śledzimy jedynie w czerni i bieli, bowiem barwy na pewno wzbogaciłyby helsińskie szarże bohaterek. Po lekturze pozostaje małe uczucie niedosytu, że opowieść się kończy, a chciałoby się poznać dalsze perypetie postaci. Reasumując, debiut Karoliny Radaj należy uznać za udany. 

Mimo że sytuacja na rodzimym rynku komiksowym nie napawa optymizmem, komiksy pokroju „Helsinki Story” mają rację bytu, wpisując się w niezależne inicjatywy wydawnicze.  Żywię również niemałą nadzieję, że autorka nie poprzestanie na tejże historyjce i jeszcze nie raz dane nam będzie zobaczyć w akcji wykreowane przez nią bohaterki. Bo, że potencjał drzemie w jej pracach, nie ulega to żadnej wątpliwości. 

 

Tytuł: „Helsinki Story"

  • Scenariusz: Karolina Radaj
  • Rysunek: Karolina Radaj
  • Wydawca: LSF "CS"
  • Data premiery: 19.05.2012r.
  • Okładka: miękka
  • Format: 210x290mm
  • Druk: czarno-biały
  • Papier: kreda
  • Stron: 24
  • Wydanie: I, limitowane

comments powered by Disqus