"Long John Silver" tom 2: "Neptun" - recenzja

Autor: Izabela Wojnowska Redaktor: Motyl

Dodane: 31-05-2012 23:03 ()


„Neptun” to drugi tom trylogii Xaviera Dorisona i Mathieu Lauffraya  pt. „Long John Silver”, będący kontynuacją opowieści o przebiegłej lady Vivian, okrutnym piracie Long Johnie Silverze i kilku innych intrygujących charakterach. Tym razem autorzy zabierają nas na pokład pirackiego okrętu, w jego ciemne zakamarki, gdzie szemrane sprawy dzieją się pod osłoną nocy. Historia nabiera rozpędu. Szwarccharaktery skrupulatnie realizują swoje plany, a zwroty akcji bywają krwawe.

Chcąc dokonać jakiejkolwiek oceny „Neptuna”, trudno uniknąć porównywania go z „Lady Vivian Hastings”. Pójdę zatem tym tropem, tym bardziej, że pod wieloma względami omawiany tom wypada dużo korzystniej.  Jeśli chodzi o kreskę Lauffraya jest zdecydowanie lepiej. W pierwszej części raził przede wszystkim nierówny poziom rysunków, co za tym idzie na przykład trudność w rozpoznaniu postaci. W części drugiej już tego nie ma. Ilustracje są przejrzyste i sprawiają wrażenie przemyślanych i dopracowanych.

To samo można powiedzieć o rozplanowaniu fabuły. Poprzednio tym, co mogło przeszkadzać w czytaniu były jakby wyrwane z kontekstu sceny, wplecione bez sensu w historię, co było potęgowane przez niewyraźne rysunki. W „Neptunie” tego typu przejście zdarza się w zasadzie tylko raz i nie zaburza jakoś rażąco akcji. Krótko mówiąc, opowieść „płynie”.

Największym zaskoczeniem okazała się sama fabuła komiksu. Po przeczytaniu pierwszego tomu spodziewałam się dosyć wolno postępującej akcji i chociaż niewielkiego wyobrażenia tego, jak potoczy się historia. Nie tym razem. Akcja toczy się szybko, bez zbędnego zagłębiania w szczegóły ani przeciągania wątków. Ponadto, twórcy ani myślą uchylić rąbka tajemnicy czy dać wskazówki do rozwiązania tajemnic. W zamian wplatają w opowieść coraz to nowe, zagadkowe wątki i postaci. Po lekturze „Neptuna” można mieć odczucie, że właściwie nie ma się pojęcia, co może dziać się dalej. Tę nieprzewidywalność, niepewność w jakim kierunku potoczy się akcja, pozostawienie czytelnika w (zamierzonym lub nie) zawieszeniu, osobiście uważam za największy plus.

Ogólnie rzecz ujmując, „Neptun” to miłe czytadło do pochłonięcia w jeden wieczór. Na przyjemność z czytania wpływa też brak, wspomnianych wyżej, irytujących elementów. Nie pozostaje zatem nic innego jak czekać na kolejną porcję przygód Lady, Long Johna i jego pirackiej załogi.

 

Tytuł: "Long John Silver" tom 2: "Neptun"

 • Scenariusz: Xavier Dorison
 • Rysunki: Mathieu Lauffray
 • Tłumaczenie: Wojciech Birek
 • Wydawca: Taurus Media
 • Data publikacji: 04.2012 r. 
 • Okładka: miękka lakierowana
 • Format: A4
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Liczba stron: 56
 • Cena: 38 zł

Dziękujemy wydawnictwu Taurus Media za udostępnienie komiksu do recenzji.

 

 


comments powered by Disqus