"Myśl Tysiąckrotna" w lutym

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 23-01-2007 23:56 ()


W lutym 2007 roku w księgarniach pojawi się książka Scotta R. Barkera pt. "Myśl Tysiąckrotna". To trzeci tom trylogii "Książę Nicości".

 

Jak pisze wydawca: "Powieści Bakkera bardziej niż jego kolegów po piórze zajmują się współczesnym człowiekiem. Bakker pisze o ludzkiej duszy. Jego twórczość jest poświęcona problemom współczesnego człowieka, pełnego lęków i problemów. Rozdartego pomiędzy nauką i wiarą. Nauka obecnie rości sobie prawo do interpretacji rzeczywistości i zdecydowanie odbiega od tego, co niesie nam religia i nauka Kościoła. Współczesny człowiek jest rozdarty pomiędzy wyborami, jest niepewny swoich wyborów i tego co słuszne i prawdziwe. Dlatego często odrzuca wszelkie filozofie. Bakker jako filozof w swojej twórczości jest wielkim zwolennikiem Nietschego. Stoi ona w wyraźnej opozycji wobec np. Tolkiena.

Tolkien pisał w innym celu, celem jego twórczości było dążenie do odprężenia, do uspokojenia i zaspokojenia czytelnika. Tolkien szukał pokrzepienia i ufności, natomiast Bakker wprost przeciwnie. On ukazuje wszelkie lęki, obawy i niepokój współczesnego człowieka. Temu służy umieszczenie akcji trylogii w realiach pierwszej krucjaty. To również specyficzny okres, kiedy człowiek doświadczał konieczności dokonania wyboru. Dlatego twórczość Bakkera charakteryzuje się pewnym nihilizmem. Dlatego też jego powieści są utrzymane w mrocznym klimacie odzwierciedlającym rozdarcie współczesnego człowieka."

 

"Mrok, który nas poprzedza", znakomity debiut R. Scotta Bakkera, wzbudził uznanie krytyków oraz innych autorów fantasy, takich jak Steven Erikson i Kevin J. Anderson. Czytelnicy otrzymali zaproszenie do mrocznego, groźnego, niezwykłego świata, nieustępującego złożonością żadnemu we współczesnej fantasy. Spotkali również jedną z najbardziej interesujących postaci w całym gatunku: Anasûrimbora Kellhusa, potężnego wojownika-filozofa, od którego zależy los apokaliptycznej Świętej Wojny. Drugi tom cyklu Wojownik-Prorok wprowadził czytelników jeszcze głębiej w niezwykły świat mitu, przemocy i czarów. Zbliża się rozstrzygająca bitwa, a Anasûrimbor Kellhus zmierza ku spotkaniu ze swym tajemniczym ojcem, trudząc się jednocześnie nad opanowaniem starożytnych umiejętności, które będą mu potrzebne.

Czy Kellhus zdoła sprostać stojącemu przed nim zadaniu, czy też zniszczą go wrogowie - wewnętrzni i zewnętrzni? Czy dotrze do starożytnego Shimehu i spotka się z ojcem? Czy z apokalipsy ocaleje ktoś, kto napisze historię Świętej Wojny?

Myśl tysiąckrotna, ostatni tom trylogii „Książę nicości", udziela nam zaskakujących, pełnych rozlicznych implikacji odpowiedzi na te pytania. R. Scott Bakker zakwestionował wszystko, czego dowiedzieliśmy się przedtem, i poprowadził czytelników w nieoczekiwanych kierunkach, zmieniając obraz literatury fantasy. Po raz kolejny udało mu się stworzyć powieść, która wykracza poza wszelkie oczekiwania, zapewniając czytelnikowi wrażenia trudne do znalezienia w kanonie fantasy."

 

 

Źródło: MAG


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...