Kenneth Bøgh Andersen "Kostka śmierci" - recenzja

Autor: Mol Książkowy Redaktor: Kilm

Dodane: 27-02-2012 09:43 ()


Poszukujecie czegoś, co powali Was z nóg? Czegoś, o czym jeszcze nikt do tej pory nie pisał ? Jeżeli tak, to wyruszcie do krainy wyobraźni wraz z Filipem Engell’em, bohaterem książki Kostka Śmierci. Filip to zwykły chłopak, który w życiu nie ma lekko.  Jego ojciec zginął, gdy Filip był małym chłopcem. W szkole też nie ma najlepiej: ciągle ktoś go atakuje, a nawet życzy mu bardzo źle. Filip tęskni do pewnej pięknej kusicielki, którą poznał podczas swojej pierwszej wizyty w Piekle i ciągle myśli o tym, czy nie warto tam wrócić. Pewnego dnia po jego powrocie z diabelskiej ziemi,  w Piekle znowu dzieje się coś dziwnego. Wydaje się, że po raz kolejny ktoś pragnie jego powrotu do Otchłani. Filip już po raz drugi musi zejść do Piekieł. Tym razem musi pomóc Śmierci odzyskać  jej (a właściwie jego, gdyż na imię mu Mortimer) stuścienną Kostkę. Przedmiot ten posiada magiczną moc – wyznacza ile każdy człowiek będzie miał czasu, zanim Śmierć pojawi się na progu jego mieszkania. Od tego momentu nasz bohater musi pokonać wiele przeciwności losu, a po spełnionej misji czeka na niego bardzo wartościowa nagroda.

Kenneth Bøgh Andersen nazywany jest duńskim królem fantastyki, który swoją twórczością dorównuje znanej na całym świecie J.K. Rowling. Autor pisze w sposób bardzo barwny i niepowtarzalny. W tej części przez całą książkę buduje on bardzo mroczną i tajemniczą atmosferę. Gdy razem z Filipem udajemy się do świata Lucyfera i Śmierci musimy liczyć się z tym, że jest to przerażające miejsce. Z każdego kąta tej „krainy” dobiegają przeraźliwe krzyki i prośby Potępionych.  Nie ma chwili, w której w tej krainie byłyby spokój i cisza. Jednak, jak się okazuje, Lucyfer nie jest taki straszny i zły, gdyż nigdy nie każe tego, kto był szczery i dobry. Wszędzie w tej krainie ważna jest prawda, nikt kto kłamie nie zostanie ułaskawiony.

Bardzo ważnym przesłaniem płynącym z tej książki jest to, że śmierć jest niezbędna. Gdyby wszyscy na ziemi byli nieśmiertelni, to czy świat byłby taki szczęśliwy ? Czy każdy człowiek odczuwałby radość z życia? Czy warto dla nieśmiertelności stać się z dnia na dzień zmęczonym, chorym i niezdolnym do poruszania się człowiekiem ? Czy nie lepiej odejść z tego świata do lepszego miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć i poczuć się na nowo szczęśliwi ? W tym świecie nie ma miejsca dla wampirów lub innych wiecznie żyjących osób. Tutaj nie ma walki dobra ze złem. Tutaj dobro i zło współistnieje i można wręcz powiedzieć, że sobie wzajemnie pomagają. Czasami to, co złe może poprowadzić do dobrego i na odwrót. Nie istnieje nic, czego nie można zmienić .

Jak wszystkim się wydaje Kostka Śmierci  to tylko zwykła książka dla dzieci, która ma nastraszyć  i przestrzec je przed Diabłem. Jednak w tej książce nawet dorosły znajdzie coś ważnego. Doszukać się w niej można choćby rady na przyszłość: powinniśmy pozostać z najbliższymi, aż do ich odejścia na tamten świat. Filip, który jako dziecko musiał pożegnać ojca oraz prawie stracił inną bliską osobę, najlepiej wiedział, co jest ważne w życiu młodego człowieka. Najważniejsze jest pozostanie z najbliższymi do ostatnich ich dni. Być przy nich i zdawać sobie sprawę, że kiedyś i my będziemy potrzebowali pomocy.

W ten, momentami bardzo zabawny pomysł, autor zwraca nam uwagę na to, co ważne, a nie namawia do wiary w przedziwne zdarzenia, które pomogą nam w uchronieniu najbliższych. Przedstawiając trudne sprawy w sposób bardzo przestępny pozwala nam szybko zapamiętać, że najważniejsze jest to, co mamy przy sobie, a nie to, co moglibyśmy mieć. Książkę tę mogę z czystym sercem polecić każdemu. Młodzież i dorośli, którzy po ciężkim dniu chcieliby się zrelaksować szczególnie powinni sięgnąć po tę pozycję.

Korekta: Kilm

Tytuł: Kostka Śmierci

Tytuł oryginalny: Dødensterning

Cykl:Wielka Wojna Diabłów

Tom: 2

Autor: Kenneth Bøgh Andersen

Tłumaczenie: Frank Jaszuński

Wydawca: Jaguar

Data wydania: 29 czerwca 2011

Liczba stron: 373

ISBN-13: 978-83-7686-052-7

Oprawa: miękka

Format: 13,5x20,0 cm

Cena: 35,00 zł

 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za przesłanie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus