Odkryto kolejną "Super-Ziemię"

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 03-02-2012 01:15 ()


Po odkryciach dokonanych przez teleskop Keplera pozostał pewien niedosyt - odkryte przez naukowców planety, na których potencjalnie mogło rozwinąć się życie są oddalone od nas o setki lat świetlnych. Tym razem astronomowie odnaleźli podobne ciało niebieskie znacznie bliżej. 

Planeta, oznaczona kodem GJ 667Cc, jest 4,5 razy większa od naszej i już teraz nazywa się ją potocznie "Super-Ziemią". Obiekt znajduje się 22 lata świetlne od nas, przy gwieździe w konstelacji Skorpiona i nie jest tam ani za zimno, ani za gorąco, by na GJ 667Cc nie mogła znajdować się woda. 

- To jedna z naszych najbliższych sąsiadek - mówi Steven Vogt, astronom z Uniwersytetu Kalifornii w Santa Cruz. - Tylko około stu gwiazd jest bliżej, niż ta - dodaje. 

"Super Ziemia" okrąża swoją macierzystą gwiazdę w ciągu 28 dni. Jej właściwości i bliskość wobec Ziemi daje nadzieję na odnalezienie kolejnych obiektów w sąsiedztwie, na których mogłoby istnieć życie. Jak tłumaczy Vogt, nie można oczekiwać tego po obiektach, które znajduje obserwatorium Keplera, należące do NASA. - Planety znajdowane przez system Keplera są zwykle tysiące lat świetlnych od nas i nigdy nie wyślemy na nie robotów - mówi naukowiec. - Dlatego my szukamy wokół bliżej położonych gwiazd, gdzie możemy w przyszłości wysłać sprzęt, by zdobyć próbki i zdjęcia - dodaje.

 

Źródło: onet.pl 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...