Recenzja książek "Dziedzic Imperium", "Ciemna Strona Mocy", "Ostatni Rozkaz"

Autor: Elanor Redaktor: Ejdżej

Dodane: 19-07-2006 09:20 ()


    Po premierze "Zemsty Sithów" w księgarniach znowu zaroiło się od najrozmaitszych książkowych sequeli, prequeli i wszelkich innych opowieści tworzących tzw. "rozszerzony wszechświat", czyli pozafilmowe tło gwiezdnej sagi. Utwory te, choć firmowane przez Lucasfilm, różnią się niestety ogromnie jakością, sięgając od całkiem zgrabnie napisanych kontynuacji po zupełne grafomaństwo.

    Warto więc może w tym momencie przypomnieć sobie sequel uznawany za jeden z najlepszych, mimo że nie bezpośrednio związany z nową odsłoną "Gwiezdnych Wojen". Napisany na początku lat dziewięćdziesiątych cykl Timothy'ego Zahna znany popularnie pod nazwą "Trylogia Thrawna" podejmuje akcję sagi pięć lat po bitwie o Endor. To, co zdawało się być rutynową i bezproblemową eliminacją resztek imperialnych wojsk staje się kolejną odsłoną wojny, kiedy dowództwo nad pozostałościami floty Imperium obejmuje błyskotliwy admirał Thrawn. Jednocześnie Luke Skywalker orientuje się, że on sam, jego siostra i jej mające się urodzić bliźnięta nie są jedynymi pozostającymi przy życiu osobami używającymi Mocy, a intrygi wewnątrz władz Nowej Republiki zwiastują najgorsze.

    Książka Zahna jest doskonałym książkowym odpowiednikiem filmowej sagi - przepełniona akcją i błyskotliwymi dialogami, napisanymi w tak sprawny sposób, że doskonale wpasowują się w charakter znanych z epizodów IV-VI bohaterów. Nie brak również nowych postaci, wśród których na czoło wybijają się nieomylny admirał Thrawn, umiejący przewidzieć każdy ruch przeciwnika, i starający się zachować neutralność w czasie wojny wyrachowany przemytnik Talon Karrde. Fanatycy gwiezdnowojennego świata znajdą w "Trylogii..." mnóstwo ukrytych nawiązań do filmów, ale i dla osób nie znających każdej linijki filmowego scenariusza akcja okaże się zrozumiała i intrygująca. Jak to z sequelami "Gwiezdnych Wojen" bywa, nie jest to może wysoka literatura, natomiast z pewnością jest to kawałek bardzo sprawnie napisanej, wciągającej przygody, od której trudno się oderwać.

Elanor 

 

autor: Timothy Zahn

tytuł(y): "Dziedzic Imperium", "Ciemna strona Mocy", "Ostatni rozkaz"

tytuł(y) oryginałów: "Heir to the Empire", "Dark Force Rising", "The Last Command"

wydawnictwo: Amber, 2001

liczba stron: 1325

okładka: miękka

tłumaczenie: Anna i Jan Mickiewicz  


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...