M4 i FN SCAR: Maszyna Śmierci, czyli Gadżety wujka Selekcji cz. 3

Autor: Michał "Selekcja" Świerad Redaktor: Siman

Dodane: 08-12-2006 00:52 ()


Dorwałeś się do M4, albo jeszcze lepiej FN SCAR i myślisz, że jesteś gotowy na wszystko? Nic z tego. Przed wojną było wiele firm które utrzymywały się tylko z tego, że sprzedawały całą gamę dodatków do M4 i jego klonów, a później także do FN SCAR. Teraz pokażę Ci, jak dzięki nim zmienić swoją giwerę w prawdziwe dzieło sztuki wojennej.

 

Szyny montażowe

Najpierw coś dla posiadaczy M4 (SCAR ma te bajery montowane fabrycznie). Po pierwsze, pozbądź się ze swojej maszynki standardowych okładzin lufy i zamień je na szyny montażowe oraz wywal w cholerę rączkę transportową ze szczerbinką i muszkę. Że niby nie będziesz miał wtedy czym przycelować? To nic, zaufaj mi. Wiem co robię.

 • Cena: 35 gambli
 • Dostępność: 20%

 

Midwest Industries. Back-up Iron Sights

Dzięki szynom montażowym będziesz miał gdzie montować dodatkowe oporządzenie, a teraz możesz zastąpić stare przyrządy optyczne kompletem Back-up Iron Sights, które mają tę zaletę, że są składane. Dzięki temu na broni można zamontować dodatkowe celowniki nie przejmując się tym, że jakieś żelastwo zasłania ci widok.

 • Cena: 30 gambli
 • Dostępność: 15%

 

No dobra, jeśli już doprowadziłeś swojego M4 do takiego stanu jaki reprezentuje FN SCAR wyjęty prosto z fabryki, czas bym pokazał Ci zabawki, które można zamontować na obu tych maszynkach:

 

 

 

DOLNA SZYNA MONTAŻOWA

Czas wykorzystać szyny montażowe. Zacznijmy od dolnej. Jeśli tylko masz granatnik, to właśnie na niej należy go zamontować i wówczas nie ma tam już miejsca na nic innego, ale jeśli nie dysponujesz M203 ani ELGM (bo tak nazywa się granatnik do FN SCAR), to mam dla ciebie kilka propozycji:

 

Tango Down Vertical Grip

Chwyt przedni to świetna sprawa. Pozwala na znacznie naturalniejsze dla człowieka ułożenie dłoni trzymającej broń, dzięki czemu znacznie wolniej się ona męczy, a ponadto bronią można operować szybciej i precyzyjniej. To jeszcze nie wszystko. Chwyt jest pusty w środku i można w nim bezpiecznie przechowywać różne drobiazgi np. zapasowe baterie. Taką sama skrytkę można mieć też w chwycie podstawowym przy spuście. Oczywiście chwyt przedni można szybko odłączyć i ponownie zamontować na szynie montażowej, w dowolnym jej punkcie w zależności od indywidualnych preferencji.

 • Zasady: Przeniesienie serii z jednego frajera na drugiego kosztuje tylko 2 punkty sukcesu. No i możesz sobie przechowywać pożyteczne drobiazgi.
 • Cena: 15 gambli
 • Dostępność: 20%

 

Tango Down Advanced Combat Bipod

Leciutki jak piórko składany dwójnóg to kolejna rzecz którą warto mieć. Waży zaledwie 200 gram - wykonano go z aluminium i włókien węglowych wzmacnianych nylonem. Regulowana długość każdej z nóg pozwala na indywidualne dopasowanie wysokości. Znakomicie się sprawdza przy strzelaniu z pozycji leżącej. Nie tylko odciąża strzelca przejmując większość ciężaru broni, ale także stabilizuje ją i poprawia celność ognia.

 • Zasady: -5% do trafienia przy strzelaniu z pozycji leżącej.
 • Cena: 40 gambli
 • Dostępność: 15%

 

 

 

BOCZNE SZYNY MONTAŻOWE

 

SureFire Millennium Universal Light i M 63IR

[pierwsze zdjęcie to SureFire, drugie - M63IR]

Zbudowana niemal w całości z aluminium lotniczego, wiec jest lekka i wytrzymała. Zamiast zwykłej lampki, ma diody LED i świeci oślepiająco białym światłem o mocy 225 lumenów. Oznacza to, że jeśli w środku nocy wycelujesz bronią z zamocowaną taką latarką w jakiegoś klienta, to ten biedny frajer nie będzie miał praktycznie żadnych szans by do Ciebie strzelić. On nawet nie spojrzy w twoim kierunku. Włącznik najlepiej zamontować na chwycie przednim wtedy można nim wygodnie operować. No dobra, a teraz wady. Po pierwsze żre baterie szybciej niż murzyn w Teksasie zbiera bawełnę ( komplet dwóch baterii wystarcza na 3 godziny pracy), a po drugie w nocy widać Cię z kilku kilometrów jak zapalisz to cudo. Na ten drugi problem jest jednak bardzo ciekawe rozwiązanie. Otóż wystarczy założyć specjalny filtr M 63IR który zatrzymuje emitowane przez latarkę światło widzialne, za to przepuszcza promienie podczerwone. W ten sposób może nikogo nie oślepisz, ale nie widać Cię z daleka a świat w noktowizorze staje się znacznie jaśniejszy i wyraźny. Oczywiście, jak ktoś też ma noktowizor, to widzi cię tak samo dobrze jak ludzie bez noktowizji gdy nie masz filtra.

 

Jeśli masz taki sprzęt, jak ten, który tutaj widzisz, możesz uważać się za pieprzonego Anioła Śmierci... Gdy pewnego razu załatwiałem gangerów wymuszających haracz od małego miasteczka na południe od Denver, na załatwienie dwudziestu wystarczyło mi kilka godzin obserwacji przez lunetę i ostrzał ze SCAR-a uzbrojonego w tłumik, noktowizor i latarkę z filtrem. Umierali jeden po drugim, wrzeszcząc ze strachu i żaden z nich nie wiedział z której strony nadejdzie śmierć. Widzę jak ci się świecą oczy. Nie licz na to. Ja połowę tych gadżetów dostałem od ojca, resztę zbierałem przez dwadzieścia lat, a i tak miałem sporo szczęścia. Ale dzisiaj nie boję się o brak zleceń...

 • Zasady: Każdy oświetlony przez latarkę bez filtra z odległości mniejszej niż 100 metrów ma modyfikator +50% przy próbie zaatakowania oświetlającego. Testy wypatrywania przeciwko osobie z włączoną latarką są o 70% łatwiejsze. Po założeniu filtra w trakcie używania noktowizora Percepcja spada o 1 punkt zamiast o 2.
 • Cena: 70 gambli (filtr IR - 20 gambli)
 • Dostępność: 15%

 

 

 

GÓRNA SZYNA MONTAŻOWA

 

DBAL-A2

Wielofunkcyjny wskaźnik i podświetlacz laserowy w jednym. Do wyboru mamy wskaźnik z laserem pracującym w paśmie widzialnym (widoczność w dzień do 30 metrów, a w nocy do 450 metrów), wskaźnik z laserem widocznym jedynie w podczerwieni ( plamka widoczna jest do 2000 metrów tylko przez noktowizor) i podświetlacz laserowy o takim samym zasięgu jak wskaźnik. Ten ostatni wysyła szeroką wiązkę laserową i służy, albo do wskazywania celów dla innych strzelców wyposażonych w noktowizory, albo działa tak samo jak latarka z filtrem IR, tylko że ma większy zasięg. Natomiast wskaźniki pozwalają na szybkie celowanie bez podrywania broni do ramienia czy też korzystania z celownika. Sprawdzają się jednak tylko na niewielkich odległościach. Urządzenie jest odporne na zanurzenie w wodzie. Waży 224 gramy, a pojedyncza bateria wystarczy do zasilania go przez 5 godzin ciągłej pracy.

 • Zasady: Wskaźniki dają modyfikator -20% do testu trafienia na bliski dystans w dzień i na dystans mniejszy niż bardzo daleki w nocy. Modyfikator nie łączy się z modyfikatorem za celownik optyczny. Podświetlacz laserowy sprawia, że w trakcie używania noktowizora Percepcja spada o 1 punkt zamiast o 2.
 • Cena: 200 gambli
 • Dostępność: 5%

 

Elcan Specter DR

Celownik optyczny to świetna rzecz. Problem z nim jest taki, że im większe ma powiększenie, tym mniejsze ma pole widzenia i zamiast pomagać w strzelaniu na małe odległości, tylko przeszkadza. Dlatego wymyślono celowniki optyczne bez powiększenia albo o bardzo niewielkim powiększeniu. Sprawdzają się świetnie przy walce na niewielki dystans. Żadnego zgrywania przyrządów, po prostu umieszczasz krzyż celowniczy na celu i naciskasz spust. Ale co jeśli masz przeciwko sobie grupę celów i część jest o 50 metrów od ciebie, a część o ponad 300? Wtedy właśnie docenisz ten celownik. Ma on dwa rodzaje powiększenia: jednokrotne i czterokrotne. Zmiany wielkości powiększenia dokonuje się za pomocą specjalnego przełącznika i trwa to ułamki sekund. Specter jest zbudowany jak czołg. Może wytrzymać naprawdę chamskie traktowanie, ale za to waży ponad 0,5 kg.

 • Zasady: Celownik bez powiększenia daje modyfikator -10% przy strzale do 200 metrów. Celownik z powiększeniem daje modyfikator -10% zawsze, ale za to strzał na dystans mniejszy niż standardowy trwa o 1 segment dłużej niż normalnie, ze względu na czas potrzebny na uchwycenie celu (co wcale nie jest takie proste, gdy widać tylko niewielki wycinek otoczenia).
 • Cena: 100 gambli
 • Dostępność: 5%

 

TaNS

Odmiana standardowego noktowizora. Zamiast montować go na głowie ten umieszcza się na broni przed dziennym celownikiem optycznym. Wzmacnia szczątkowe światło gwiazd i księżyca dzięki czemu można widzieć w ciemności, jednak obraz jest dość ziarnisty. Waży 400 gram, a pojedyncza bateria AA wystarcza do zasilania go przez 28 godzin. Pozwala na wykrycie człowieka z odległości około 800 metrów wyłącznie przy świetle gwiazd. Gdy świeci księżyc, zasięg ten zwiększa się do 1000 metrów. Pojazdy można wykryć z odległości ponad 2000 metrów.

 • Zasady: Redukuje wynik testu Percepcji o 2 punkty.
 • Cena: 350 gambli
 • Dostępność: 5%

 

 

INNE

 

Wood SRS2

W odróżnieniu od standardowej kolby z M4 ta ma możliwość regulowania wszystkich istotnych parametrów takich jak długość czy wysokość poduszki policzkowej, a niewielka wysuwana podpórka dodatkowo odciąża strzelca przy strzelaniu z pozycji leżącej. W ogniu walki raczej nie odczujesz specjalnej różnicy podczas strzelania, ale za to gdy będziesz miał chwilę czasu by spokojnie wymierzyć ta kolba pozwoli ci robić to w komfortowych warunkach. FN SCAR ma podobną kolbę montowaną fabrycznie.

 • Zasady: Trudność strzału snajperskiego zmniejsza się o 5%.
 • Cena: 45 gambli
 • Dostępność: 20% (na M4 są wersję przerabiane ze SCAR)

 

Clinch Mag

Jeśli właśnie jesteś w środku strzelaniny i nagle zamiast strzału usłyszałeś: "klik!", to masz poważny kłopot. Jeśli to był twój ostatni magazynek to jesteś praktycznie martwy. Sytuacja ma się też niewiele lepiej, jeśli dodatkowe magazynki masz upchane gdzieś w plecaku albo po kieszeniach. Najlepiej by zapasowy magazynek był tuż przy broni, wtedy jego wymiana trwa sekundy. Do tego właśnie służy Clinch Mag, czyli klamra spinająca dwa magazynki. Skraca znacznie czas wymiany magazynków i zwiększa jednocześnie ilość amunicji przenoszonej razem z bronią.

 • Zasady: Wymiana magazynka zajmuje jedynie 2 segmenty.
 • Cena: 15 gambli
 • Dostępność: 20%

 

Tłumiki dźwięku KAC M4 QD i AAC SCAR

[na zdjęciu pokazana jest wersja AAC]

Tłumiki produkowało kiedyś kilka firm, a każda miała w swojej ofercie co najmniej kilka modeli. Te, które Ci teraz pokazuję, są jednak obecnie najczęściej spotykane, a to dlatego, że oba wyprodukowano w dużych ilościach dla wojska. KAC zrobił swój z myślą o M4 i M16, a dla jakiej broni był przeznaczony tłumik AAC to chyba już się domyśliłeś. No i tu pojawia się pierwszy kłopot. Otóż sam tłumik to jeszcze mało. Żeby działał, trzeba go zamontować na tłumiku płomienia na końcu lufy. A tak się składa że M16 ma inny tłumik niż SCAR. W związku z tym tłumiki te można zamontować tylko na dedykowanym typie broni. Chyba, że wymontujesz tłumik płomienia z odpowiedniej do posiadanego tłumika dźwięku giwery i zamontujesz u siebie. Wtedy nie ma problemu. Muszę cię niestety zmartwić. Nie jest tak, że jak masz tłumik, to już nikt nie słyszy jak strzelasz. Owszem będziesz walił znacznie ciszej, ale żaden tłumik nie ma wpływu na trzask fali balistycznej jaką powodują lecące z naddźwiękową prędkością pociski. Mając jednak tłumik możesz jednak strzelać bez żadnych ochraniaczy słuchu, bez obawy o to, że ogłuchniesz. Poza tym tłumik całkowicie eliminuje płomień wylotowy, więc w nocy już nikt nie zobaczy jęzora ognia wydobywającego się z lufy po każdym Twoim strzale.

 • Zasady: Jeśli strzelasz bez tłumika, to do 4 godzin od ostatniego strzału dostajesz modyfikator + 30% do wszystkich testów nasłuchiwania. Natomiast brak tłumika dźwięku przy strzelaniu w nocy powoduje, że przeciwnik dostaje modyfikator - 40% do testu wypatrywania natychmiast po tym jak do niego strzelisz.
 • Cena: 100 gambli
 • Dostępność: 15%

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...