Komisarz Żbik - Kim jest "Biała mewa"?

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 02-12-2006 18:03 ()


Cykl „Kapitan Żbik" cieszył się dawniej nieustającą popularnością czytelników. Kiedy 24 lata temu seria dobiegła końca, nikt nie spodziewał się powrotu, szczególnie po tak długiej przerwie. Wydawnictwo Mandragora postanowiło zmierzyć się z legendą Żbika.

Wiadomo było, że utrzymanie komiksu w starych realiach nie ma sensu. Postanowiono pójść z duchem czasu, ale zarazem nie rezygnując z doświadczonego scenarzysty, Władysława Krupki. Utytułowany kapitan Jan Żbik usunął się w cień, natomiast jego miejsce zajął wnuk, Michał Żbik.

Akcja komiksu rozpoczyna się od obserwacji Jolanty Czarnuszki, zwanej także „Białą mewą". Żbik stara się odkryć jaką rolę odgrywa kobieta w prowadzonej przez niego sprawie i czy jej zawodowe spotkania nie posiadają charakteru przestępczego. Wyrusza za nią na festiwal filmu w Berlinie ,gdzie "Biała mewa" zajmuje się promocją polskiego obrazu „Czarny ptak". Festiwalowe uroczystości stanowią dobrą przykrywkę dla interesów z tajemniczym biznesmenem wenezuelskim.

Po pierwszym zeszycie trudno jednoznacznie ocenić w jakim kierunku pójdzie seria. Na początku dostajemy dość mglistą intrygę. Poznajemy kilka postaci, wokół których się ona kręci oraz dochodzenie policji, o którym Krupka niewiele wspomina. Miejmy nadzieję, że w kolejnych epizodach akcja szybciej się rozwinie i poznamy szczegóły tajemniczej historii.

Do samego końca nie wiadomo było kto zajmie się „Żbikiem" od strony graficznej. W ostatniej chwili do tej roli wybrano Michała ‘Śledziu' Śledzińskiego. Uważam, że jest to trafny wybór. Może ‘Śledziu' nie prezentuje stylu ala Risso w „100 nabojach", ale porównania do niego są jak najbardziej wskazane. Krupka zagwarantował komiksowi rzetelny scenariusz, natomiast ‘Śledziu' zdecydowanie tchną w historię sporo współczesnego rozmachu.

Z projektu Mandragory jestem zadowolony, ponieważ na rynku brakowało, dobrego polskiego kryminału. Myślę, że duet Krupka - Śledziński z czasem rozkręci się i przygodami komisarza Żbika będziemy się emocjonować jak dawniej.

 

Komisarz Żbik

  • Tytuł: Kim jest "Biała mewa"?
  • Scenariusz: Władysław Krupka
  • Rysunek: Michał ‘Śledziu' Śledziński
  • Wydawnictwo: Mandragora
  • Ilość stron: 24
  • Data wydania: 11.2006
  • Cena: 5 zł

Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...