Miny i granaty

Autor: Michał "Selekcja" Świerad Redaktor: Siman

Dodane: 02-12-2006 19:26 ()


Granat termitowy AN-M14 TH3

Widziałeś kiedyś granat który nie wybucha? Nie, nie mówię tu o niewypałach. To co mam teraz w ręku to granat zapalający. Przed wojną wojsko mówiło na to AN-M14 TH3. Teraz pieszczotliwie nazywamy go „Płomyczkiem”. W środku zamiast materiału wybuchowego jest thermat czyli udoskonalony termit używany w granatach zapalających od niepamiętnych czasów. Po wyjęciu zawleczki i odskoczeniu łyżki zabezpieczającej w ciągu 4 sekund thermat zaczyna płonąć. Spalając się w temp. 3000 stopni powoduje zapłon wszystkich łatwopalnych materiałów w promieniu 2 metrów. Granat pali się przez 40 sekund i w tym czasie może przepalić się przez 1,5 cm stali. Płonącego thermatu nie da się ugasić ani wodą ani zasypując go piaskiem. Granat ma 12 cm wysokości i 6cm średnicy. Waży 900 gram. O ile farba nie zeszła, korpus ma kolor czerwony lub biały z fioletowymi oznaczeniami.

  • Zasady: W promieniu 2 metrów rana krytyczna co turę

 

 

Granat fosforowy M15 WP

Bardziej zabójcza wersja „Płomyczka”. Te same wymiary i waga. Różni się tym że korpus ma kolor biały w żółte pasy. Powiem szczerze: nawet ja mam dreszcze gdy myślę o skutkach rażenia tej broni. Stworzono go do stawiania zasłon dymnych, ale bardzo szybko życie znalazło dla niego inne zastosowanie. Okazał się niesamowicie skuteczną bronią przeciwpiechotną. Wewnątrz zamiast thermatu znajduje się biały fosfor i niewielki ładunek wybuchowy. W chwili wybuchu rozrzuca on kawałki płonącego fosforu w promieniu 17 metrów. Każdy taki kawałek wytwarza temperaturę 2500 stopni i pali się przez minutę dając intensywny biały dym. Jego kolejną paskudną cechą jest to że jest dość lepki i przykleja się do ubrań, skóry i wszystkiego na co upadnie. Jeśli kawałek tego świństwa spadnie na ciebie, łap za butelkę i lej wodę ile wlezie! Jak tylko przestanie się palić weź gałązkę, drut, cokolwiek znajdziesz pod ręką i jak najszybciej zdejmij to z siebie - gdy tylko wyschnie, natychmiast znów zacznie się palić.

  • Zasady: W promieniu 3 metrów rana krytyczna co turę , do 12 metrów rana ciężka, do 17 metrów - lekka.

 

 

M16A2 Bouncing Betty

Już czas byś poznał pewną damę. Oto „Skacząca Betty” jedna z najgroźniejszych min przeciwpiechotnych na świecie. Na pierwszy rzut oka nie wygląda może zbyt okazale. Ot, metalowa puszka o wymiarach 20x10 cm i wadze 3.5 kg. Ale jej prawdziwe piękno ujawnia się w działaniu. Ustawienie polega na wkopaniu miny w ziemię tak, by wystawały tylko wąsy zapalnika naciskowego i zawleczka od zapalnika mechanicznego. Następnie szykujemy długie na jakieś 10 metrów odciągi z cienkiej linki i przyczepiamy je z jednej strony do zawleczki, a z drugiej do palika czy czegokolwiek podobnego. Potem wystarczy już tylko wyjąć bezpiecznik i po około minucie mina jest uzbrojona. Działać zaczyna, gdy ktoś nieopatrznie potrąci połączoną z nią linkę lub nadepnie na „wąsy” wystające z zapalnika. Wówczas niewielki ładunek wybuchowy podrzuca minę na wysokość około 1.5 metra, po czym następuje detonacja 0,5 kg materiału wybuchowego, a wokół rozpętuje się piekło. W promieniu 5 metrów nie ma absolutnie żadnych szans na przeżycie. Jeśli stoisz do 30 metrów od miejsca eksplozji, masz mniej więcej 50 % szans na to, by zamiast trupem być kaleką. Do 60 metrów od miejsca wybuchu wciąż fruwają pojedyncze odłamki, wiec jeśli masz pecha będziesz wyjmował kawałek metalu z tyłka. Betty weszła do użytku w latach 50 ubiegłego wieku, ale nadal spore ilości tych min można znaleźć w dawnych arsenałach wojskowych.

  • Zasady: Podstawowy zasięg rażenia miny to 30 metrów. Do 5 metrów każdy dostaje krytyka plus ranę lekką (czyle de facto bez pancerza – umiera). Do 10 metrów - rana krytyczna. Powyżej tego, masz 50 % szans - krytyk lub rana ciężka. Do 60 metrów masz 10% szans na ranę lekką.

 

 

M86 PDM

Jest to mniejsza siostra ślicznotki którą pokazałem Ci przed chwilą. Jest wielkości granatu ręcznego i waży tylko 500 gram Stworzono ją na potrzeby chłopaków z sił specjalnych. Wykorzystywali ją szczególnie chętnie do opóźniania pościgów lub gdy chcieli zerwać kontakt po natknięciu się na przeciwnika. Po umieszczeniu w wybranym miejscu i wyjęciu zawleczki mina zaczyna się uzbrajać. Po 25 sekundach następuje wystrzelenie siedmiu cieniutkich linek na odległość do 6 metrów. Potem następuje jeszcze szybki auto test i po około minucie mina jest gotowa do działania. Jeśli którakolwiek z linek zostanie poddana naciskowi większemu niż 400 gram, mina zaczyna działać podobnie jak M16A2. Niewielki ładunek podrzuca ją na wysokość 1-2 metrów, po czym następuje eksplozja 22 gram materiały wybuchowego i około 600 odłamków fruwa wokoło z prędkością 900 m/s. Jeśli nikt nie spowoduje wybuchu miny, po 4 godzinach ulega ona autodestrukcji. Oczywiście można temu przeciwdziałać odłączając powodujący to mechanizm. Wówczas mina będzie aktywna przez 14 dni gdyż po tym czasie wyczerpie się w niej bateria.

  • Zasady: Jak granat obronny tylko +20% zasięgu. Aby wyłączyć mechanizm autodestrukcji, potrzeba Bardzo Trudnego testu Mechaniki.

Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...