"Taltos" Anne Rice - recenzja

Autor: Inken Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 02-06-2010 22:13 ()


 

Wydawać by się mogło, że morderczy koniec drugiego tomu „Lashera” może oznaczać dla rodziny Mayfair jedynie koniec kłopotów z niespokojnymi duchami przeszłości. Jedyny niepokój budzi sugestia, że Talamaska posiada samicę Taltosa, a sama Talamaska z zakonu obserwatorów zamieniła się w groźną organizację o nieznanych celach.

Zdawałoby się, że przyobleczony w ciało Lasher był ostatnim przedstawicielem pradawnej rasy. Okazuje się jednak, że żyje jeszcze jeden Taltos - Ashlar. Prowadzi życie milionera, który z nikim nie może dzielić samotności z wyjątkiem znajomego Samuela. Właśnie on dzwoni z informacją, że widziano męskiego Taltosa w dolinie Donnelaith. Ashler natychmiast wyrusza do Londynu.

W tym czasie Rowan Mayfair po tragicznych wydarzeniach zapadła w pewnego rodzaju otępienie. Nie rozmawia z nikim, nie reaguje na to, co inni do niej mówią, chociaż potrafi o siebie zadbać. Z tego stanu wyrywa ją dopiero wiadomość o morderstwie w rodzinie popełnionym na zlecenie Talamaski.

Anne Rice po raz kolejny skłania swoich bohaterów do działania, zmusza ich do ryzykowania życiem, ale też uczuciami najbliższych. I ponownie autorka namawia czytelnika do tego, żeby przyjął jej sposób opisywania świata. Styl narracji Anne Rice jest bardzo charakterystyczny i z pewnością nie dla każdego odbiorcy do przyjęcia. Widać to zwłaszcza w historiach opisywanych przez konkretnych bohaterów. W tym tomie „Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair” jest to historia bardzo długiego życia Taltosa. W poprzednim tomie opowiadał swoje dzieje Lasher. Obie opowieści są egzaltowane i patetyczne, co można zrzucić na karb cech rasy, do której należą narratorzy. Podobnie opisywali swoje losy bohaterowie „Kronik wampirów”. Anne Rice być może chciała w ten sposób wyróżnić długowiecznych. Jest to poniekąd zrozumiałe, chociażby z tego względu, że ich osobowości kształtowały się teoretycznie w innych czasach, kiedy mówiono inaczej niż obecnie.

W ostatnim tomie „Opowieści o czarownicach...” Anne Rice wprowadza kolejnego bohatera, który ma duże znaczenie z perspektywy poprzedniego tomu. Okazuje się jednak, że chociaż wiele złego uczynił w „Lasherze”, to w „Taltosie” nie ma większej możliwości wykazania się. Bohater przedstawiony jest jako bezwzględny fanatyk, który z trudem hamuje swoje odruchy. Niestety nie jest w stanie przemówić do wyobraźni czytelnika. Jego emocje i sposób myślenia opisane są bardzo dokładnie, jednak nie idzie za nimi jakiekolwiek działanie, które wykraczałoby poza typowe zachowania. Być może dlatego postać ta wydaje się sztuczna i niejako przyklejona na siłę do fabuły, chociaż czytelnik spodziewa się po niej czegoś więcej, na podstawie tego, do czego przyczyniła się w poprzednim tomie.

Anne Rice wprowadziła także osobę kolejnej potężnej czarownicy z rodu Mayfair. Jest nią Mary Jane, która nie skończyła żadnej szkoły, lecz ma dużo wiedzy życiowej i momentami zaskakującej jak na jej młody wiek. To Mary Jane stwierdziła, że Rowan Mayfair sama zdecyduje o tym, kiedy przemówić, i to ona zaopiekowała się Moną pod nieobecność Rowan i Michaela. Na większą uwagę, niż poświęciła tej kwestii sama autorka, zasługuje fakt, że w tej oderwanej gałęzi rodu, do której należy Mary Jane, zdarzały się w przeszłości narodziny Taltosów. Gdyby tylko Lasher o tym wiedział...

Anne Rice z fantazją przedstawia siedzibę rodu. Jest to zapadający się w bagnie wielki dom, w którym mieszka już tylko Mary Jane ze swoją babką, Dolly Jean. Swoją drogą, wydaje się, że każda z czarownic Mayfair musi przeżyć coś dziwacznego. Zupełnie mimochodem, podczas spotkania rodzinnego, Michael Curry dowiaduje się, że Dolly Jean zmarła i została nawet pochowana, po czym okazało się, że to wcale nie była ona i tak naprawdę nie wiadomo, kim jest kobieta, która leży w jej grobie.

W „Taltosie” Rowan Mayfair uwalnia swoją potężną moc, Michael Curry zostaje ojcem, Mona Mayfair walczy o życie swego „sobowtóra”, a Jurij Stafano przeżywa kolejną tragedię. Wiele emocji, wiele akcji, ale też opowieści i przede wszystkim Anne Rice w niewampirzej historii. Jednak trylogia „Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair” przeznaczona jest raczej dla wiernych fanów autorki. Z uwag redakcyjnych należy zauważyć, że przydzielenie poszczególnych tomów do przekładu kilku osobom (w sumie było pięć tłumaczek) spowodowało, że nie wszędzie tłumaczenie tych samych pojęć jest jednakowe. Są to jednak na tyle drobne różnice, że czytelnikowi nie powinny wpaść w oko. Jednocześnie warto podkreślić, że nawet „przefiltrowanie” oryginału przez różne tłumaczki nie sprawiło, iż styl autorki został zamazany. Świadczy to z pewnością o ich umiejętnościach, ale przede wszystkim o tym, że Anne Rice ma swój własny, charakterystyczny styl.

 

 

Tytuł: Taltos

Cykl: Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair

Autor: Anne Rice

Przekład: Małgorzata Kicana

Wydawca: Rebis

Data wydania: 13.04.2010 r.

ISBN 978-83-7510-290-1

Liczba stron: 624s.

Format: 128×197 mm

Cena: 37,90 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...