"Miecz nieśmiertelnego" tom 19 - recenzja

Autor: Raven Redaktor: Motyl

Dodane: 30-05-2010 00:37 ()


Akcja „Miecza Nieśmiertelnego” Hiroakiego Samury rozgrywa się u schyłku samurajskiej Japonii. Ze względu na elementy fantasy, wplecione w historię, nie jest to zwykła opowieść o wojownikach i ich zamiłowaniu do walki. Głównym bohaterem jest Manji - obdarzony nieśmiertelnością, a tym samym niepokonany awanturnik. Nawet poćwiartowanie go na kawałki nie przyniesie rezultatu. Wystarczy, że wszystkie części znajdą się w jednym miejscu i po chwili Manji znów będzie gotowy do walki, a co za tym idzie do mordowania ludzi. A tych ma na sumienie sporo. Nieśmiertelność - dla wielu coś stanowiącego największe marzenia, dla niego to udręka, której najchętniej by się pozbył. Ale, aby uzyskać upragniony, wieczny spokój musi zabić tysiąc złych ludzi…

Dlatego też towarzyszy Rin – młodej dziewczynie, która pragnie zemsty za śmierć rodziców na Anotsu Kagehisa, przywódcy szkoły Itto-Ryu. Podczas podróży napotykają różnych wojowników, zarówno sprzymierzeńców jak i wrogów, co czasami jest bardzo trudno jednoznacznie określić. Każda kreowana przez Samurę postać ma swój indywidualny charakter, czasami trudno zrozumieć ich postępowanie w danym momencie. Autor powoli, w kolejnych tomach odkrywa, jakie wydarzenia wpłynęły na danego bohatera. Sprawia, że jego postaci ewoluują, zmieniają się w oczach czytelnika. Zmienia się również historia, przestaje być tylko podróżą w celu poznania smaku zemsty. Rin po zrozumieniu największego wroga – Anotsu zaczyna wątpić w słuszność swoich zamiarów. Historia ze szkołą Itto-Ryu w tle schodzi na boczny tor, a przed głównymi postaciami stawiane są nowe przeszkody. Zostają oni wplątani w różne, czasami dziwne wydarzenia. Rin nie rezygnuje z prób odnalezienia Manjiego i robi wszystko, aby odszukać przyjaciela.

W tym miejscu zastaje nas niniejszy tom serii, który na razie jako ostatni został wydany przez Egmont. Rin jest w końcu bliska odnalezienia Manjiego. Wraz z towarzyszącą jej Doą udaje się jej przedostać do zamku Edo, w którym więziony jest wojownik.

Przez kilka ostatnich części mogliśmy śledzić losy bohatera będącego przedmiotem eksperymentów doktora Burando. Na dłuższą metę jest to nużące i tak się czuje czytelnik sięgając po najnowszą część. Lekarz próbuje dowiedzieć się skąd biorą się niezwykłe zdolności Manjiego, pragnie poznać tajemnicę nieśmiertelności i ją okiełznać. Aby tego dokonać nie zawaha się przed niczym. Przeprowadza wiele eksperymentów, „operacji” przeszczepu kończyn Manjiego innym ludziom.

Ponosząc kolejne porażki, widząc, że jego „eksperymenty” umierają, coraz bardziej zagłębia się w swoim szaleństwie. Kierując się zasadą „cel uświęca środki” nie patrzy, że zabija kolejnych ojców, mężów, synów. Dla niego to tylko materiał do badań, a nie ludzie. Liczy się wynik – nieśmiertelność. Piętrząca się sterta ciał jest nieważna, to cena rozwoju medycyny. Nieprzyjemnie kojarzy mi się to z doktorem Mengele. Zdecydowanie, ten motyw jest zbyt długo przeciągany, staje się niesmaczny, trudny do strawienia. Fabuła wyraźnie na tym traci, ulega spowolnieniu. Pojedynki, przygody i poszukiwanie swojej drogi zostały zastąpione zastanawianiem się nad istotą nieśmiertelności. Czy to dar - tak jak uważa Burando, czy raczej przekleństwo - z perspektywy Manjiego, który chciałby umrzeć, ale nie może? Temat ciekawy, intrygujący, ale przedstawiony przez zbyt wiele dłużących się wydarzeń. Na szczęście przybyła już Rin z odsieczą. Po swojej długiej wędrówce, dotarła do zamku i za pomocą fortelu dostała się do środka. Wejść niepostrzeżenie do więzienia to jedno, ale wyjść z niego w jednym kawałku to dopiero będzie wyzwanie. No może niekoniecznie w jednym, jeśli chodzi o Manjiego…

Pod koniec tomu akcja nabiera tempa i szykuje się prawdziwa walka o przetrwanie, a co za tym idzie widowiskowe pojedynki, ukazane charakterystyczną kreską Samury. Miejmy nadzieję, że następna odsłona zakończy definitywnie etap eksperymentów Burando i wprowadzi historię na nowy, ciekawy tor. Polecam wyłącznie pasjonatom cyklu.

 

Tytuł: "Miecz nieśmiertelnego" tom 19

Scenariusz: Hiroaki Samura

Rysunek: Hiroaki Samura

Tłumaczenie: Maciej Murzyniec

Wydawca: Egmont

Data wydania: 29.03.2010

Liczba stron: 200

Format: 115x185 mm

Oprawa: miękka

Papier: matowy

Druk: cz.-b.

Cena: 22,90 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...