Koniec misji Surveyora?

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 22-11-2006 11:05 ()


Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła wczoraj, że prawdopodobnie nie uda się uratować dziesięcioletniej sondy Mars Global Surveyor, z którą utracono kontakt 20 dni temu.

2 listopada wysłano do sondy polecenie obrotu paneli baterii słonecznych, jednak jeden z serwomotorów nie zdołał wykonać tej instrukcji. W tym momencie urwał się kontakt - kiedy odebrano dwa dni później sygnał sondy, okazało się że nie niesie on już żadnych informacji, co oznaczało że sonda automatycznie przełączyła się w stan uśpienia. Zdaniem inżynierów z NASA zaprogramowane na okoliczność takiej awarii procedury kazały sondzie obrócić się całym jej korpusem tak, by jak najefektywniej gromadzić energię słoneczną, jednak w ten sposób utrudniła ona sobie komunikację z Ziemią.

Inżynierowie z NASA wciąż próbują jeszcze uratować sondę. W poniedziałek wykorzystano Mars Reconnaissance Orbitera do próby sfotografowania leciwej sondy (tak samo jak sam Surveyor sfotografował w 2005 roku jeszcze inną sondę, Mars Odyssey - zdjęcie po lewej), niestety nie udało się znaleźć śladu Surveyora na zdjęciach. Kolejny rozpatrywany awaryjny scenariusz zakłada użycie przebywających na powierzchni Marsa dwóch łazików Spirit i Opportunity jako przekaźników słabego sygnału Surveyora. NASA przyznaje jednak, że przedłużana czterokrotnie naukowa misja sondy najprawdopodobniej właśnie się zakończyła.

[Obecne wzajemne położenie Marsa i Ziemi - wciąż daleko od siebie, miesiąc po słonecznej koniunkcji.]

źródło: NASA


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...