Recenzja książki Anne Bishop "Królowa Ciemności"

Autor: Kasia „Kattea” Pizoń Redaktor: Słowik

Dodane: 16-12-2009 13:31 ()


"Królowa Ciemności” to trzecia część „Trylogii Czarnych Kamieni” autorstwa Anne Bishop, a wydanej niedawno w Polsce przez Wydawnictwo Initium. Skąpa informacja z tyłu książki zawiera tylko ogólniki o kulminacyjnej walce dobra ze złem, jak w większości trylogii fantasy. Jaki jednak będzie wynik tej konkretnej bitwy i kto opowie się po stronie zła, a kto dobra?

Od optymistycznego zakończenia „Dziedziczki Cieni” upływa kilka lat, podczas których Jaenelle cementuje swą władzę. Jest już dorosłą kobietą, ale kolejny raz musi się zmierzyć z koszmarami z dzieciństwa i dokonać rozrachunku z przeszłością, kiedy jej krewni znów wkraczają na scenę toczących się wydarzeń. Jednocześnie na jej barkach spoczywają problemy całego królestwa, które choć na chwilę przycichły, znów odżywają. A do tego dochodzą całkiem nowe problemy natury emocjonalnej związane z wchodzeniem w dorosłość.Wszyscy uprzednio poznani bohaterowie gromadzą się na Ciemnym Dworze w Ebon Askavi, wprowadzając czytelnika wraz z nowymi gośćmi na dwór, opisując w specyficzny sposób panujące tam zasady. Autorka umiejętnie dawkuje informacje, zgrabnie wplatając je w akcje, a nie w przydługie opisy. Jednocześnie cały czas pokazuje bohaterów jako osoby z krwi i kości, wyrażające się i zachowujące w określony sposób, a także reagujące inaczej na rozgrywające się wydarzenia. Dzięki temu zabiegowi czytelnik błyskawicznie zanurza się w tętniącym życiem świecie wykreowanym przez autorkę. W odróżnieniu jednak od wielu cykli fantasy, tu wydawałoby się dobrze już znani bohaterowie odsłonią swe drugie oblicze, ujawniając cechy, które co prawda były wcześniej wspominane, ale nigdy niepokazane wprost. Nie stwarza to jednak wrażenia sztuczności czy wprowadzania zmian na siłę – przeciwnie, te cechy charakteru dopełniają osobowości bohaterów, nadając im głębi i pomagając czytelnikowi lepiej zrozumieć niektóre ich zachowania z poprzednich tomów.

„Królowa Ciemności” trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a kunszt pisarski autorki sprawia, że nawet sceny z codziennego życia postaci opisane są w sposób barwny i emocjonujący. Uczucia i emocje bohaterów aż emanują z kart powieści. Nawet sielskie sceny z życia małżeńskiego (Kogo? Trzeba przeczytać.), które łatwo mogłyby stać się mdłe i przesłodzone, opisane są w sposób tak zajmujący, że dosłownie pochłania się kolejne strony. Ale oczywiście na powieść nie składają się same szczęśliwe wydarzenia, obfituje ona powiem również w brutalność, która kontrastuje z optymistycznymi scenami, tym bardziej uwypuklając ich urok, a jednocześnie przypominając o wciąż niepokonanych siłach zła. Podobnie dialogom nie sposób niczego zarzucić. Rozmowy między bohaterami są naturalne, żywe i dynamiczne, a z każdego zdania przebijają ich osobowości. Podobnie mistrzowsko wykreowani są Krewniacy i ich odmienny od ludzkiego sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Dla kotów ludzie to wszak „dwunogie kocury”, a dla wilków „dwunogie wilki”. Takie smaczki opisywane są konsekwentnie, ale nie w nadmiarze. W końcu, jak na ostatni tom trylogii przystało, czytelnik poznaje odpowiedzi na wcześniej postawione pytania i nierozwiązane dotąd zagadki. W końcu z całą wyrazistością widać również różnice między królestwami Terreille i Kaeleer, związane zwłaszcza z różną interpretacją Kodeksu Krwawych. Powoduje to całą masę mniej i bardziej zabawnych nieporozumień wśród przybywających z Terreille bohaterów.

Choć duża ilość wątków i bohaterów mogłaby być przytłaczająca dla kogoś, kto nie czytał poprzednich tomów, a po „Królową Ciemności” sięgnął przypadkiem, dla czytelników cyklu jest to spotkanie ze starymi znajomymi. Widać, że autorka dobrze przemyślała konstrukcję serii, a nie po prostu dopisała kolejne tomy pod wpływem popularności pierwszej powieści. Anne Bishop po mistrzowsku prowadzi akcję w kierunku ostatecznego starcia, w którym to Piekło i demony stają po stronie dobra, by przeciwstawić się zepsuciu i wypaczeniom Terreille. A zakończenie, choć dramatyczne, okazuje się też satysfakcjonujące i idealnie zamyka wydarzenia całego cyklu.

Choć osobiście nie jestem fanką graficznych scen okrucieństwa czy tortur, musze przyznać, że w tej powieści mają swoje miejsce i nie służą tylko epatowaniu brutalnością. Książka słusznie jest oznaczona jako tylko dla dorosłych, ale naprawdę jest warta przeczytania i przemyślenia poruszanych przez nią kwestii. Gorąco polecam lekturę całego cyklu.

Korekta: Motyl

 

 

Tytuł: Królowa Ciemności

Autor: Anne Bishop

Seria: Trylogia Czarnych Kamieni Księga III

Wydawnictwo: Initium

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-927322-2-8

Stron: 416

Wymiary: 150x215

 

Dziękujemy Wydawnictwu Initium za udostępnienie książki do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...