Zapowiedzi Rebisu na grudzień 2006

Autor: Krzyś-Miś Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 11-11-2006 12:41 ()


James Bradley, Ron Powers

 

przeł. Norbert Radomski

ISBN 83-7301-894-8

ISBN 978-83-7301-875-4

oprawa: twarda

format: 150 x 225

seria Historia

 

W styczniu 2007 roku na ekrany polskich kin wejdzie film Clinta Eastwooda na podstawie tej książki.

 

W lutym 1945 roku Joe Rosenthal sfotografował sześciu marines, którzy zatknęli amerykańską flagę na najwyższym szczycie Iwo Jimy. Nagrodzone Pulitzerem zdjęcie błyskawicznie stało się symbolem odwagi i nieugiętego ducha Ameryki, a z młodych ludzi uczyniło bohaterów.

 

James Bradley, syn jednego z tych żołnierzy, postanowił ukazać prawdziwych ludzi kryjących się za kulturowymi ikonami. Wykorzystując materiały odkryte po śmierci ojca, prześledził całe ich życie: pochodzenie, dzieciństwo, szlak bojowy i powojenne dzieje ocalałej trójki. Historia sześciu młodych mężczyzn, z ich ambicjami, planami i nadziejami, ukazuje złożoność ludzkich losów uwypukloną tragicznie przez okrucieństwo wojny, która nieodwracalnie zmienia człowieka i świat.

Sztandar chwały to wspaniała epicka opowieść wojennym pokoleniu, o różnicach między mitem a prawdą i o znaczeniu bohaterstwa.

 

 

James Bradley, absolwent University of Wisconsin, University of Notre Dame i Sophia University w Tokio, jest autorem książek Sztandar chwały i Flyboys oraz znanym mówcą, nauczającym sztuki motywacji i przywództwa. Mieszka w Rye w stanie Nowy Jork.

 

Ron Powers, zdobywca Nagrody Pulitzera, to krytyk, dziennikarz i biograf Marka Twaina. Mieszka w Middlebury w Vermoncie.

 

 

 

ARCHIWUM MITROCHINA II

Christopher Andrew, Wasilij Mitrochin

 

przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki

ISBN 83-7301-867-0

ISBN 978-83-7301-867-9

oprawa: twarda

format: 155x235

objętość (str.): 704

seria Historia

 

Książka ta stanowi dopełnienie pracy opartej na sensacyjnych szpiegowskich dokumentach, która wstrząsnęła zachodnim światem - Archiwum Mitrochina. KGB w Europie i na Zachodzie. Dzieło to - czerpiąc z archiwalnych materiałów Centrali, skopiowanych przez byłego oficera KGB Wasilija Mitrochina i udostępnionych przez niego brytyjskiemu wywiadowi - przedstawiało jednak tylko część historii. Archiwum Mitrochina II. KGB i świat po raz pierwszy zaś odsłania wymiar globalnych wpływów Centrali, ujawniając jej operacje w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce.

Przez ćwierć wieku Moskwa uważała, że „zimną wojnę" można wygrać w Trzecim Świecie. Książka ta pokazuje tajne kontakty KGB z licznymi przywódcami, m.in. Castro, Allende, Husajnem, Indirą Gandhi, jak również z terrorystami i partiami komunistycznymi na całym świecie. Przedstawia też, jak wielkie środki zaangażowano, by wpłynąć na bieg wydarzeń w poszczególnych krajach, oraz obnaża absurdy radzieckiej polityki - agenci KGB oceniali wpływy największego rywala ZSRR, Chin, licząc plakaty Mao Tse-tunga w Afryce. Archiwum Mitrochina II to pierwsze pełne świadectwo zasięgu działania najpotężniejszej niegdyś tajnej organizacji świata.

 

Wasilij Mitrochin, oficer KGB, był archiwistą w Pierwszym Zarządzie Głównym, sekcji wywiadu zagranicznego. Do przejścia na emeryturę w 1984 r. skopiował i ukrył na swojej daczy kilkadziesiąt tysięcy tajnych dokumentów wywiadowczych. W 1992 r. został wraz z rodziną i swoim „archiwum" przerzucony do Wielkiej Brytanii.

 

Christopher Andrew to profesor historii współczesnej Cambridge University I wybitny ekspert w dziedzinie tajnych służb Wielkiej Brytanii, USA i byłego Związku Radzieckiego. Jest autorem kilku książek poświęconych wywiadowi.

 

 

 

BITWA O ATLANTYK

Bernard Ireland

ISBN 978-83-7301-895-2

oprawa: twarda

format: 150 x 225

seria Historia

 

Znany historyk marynistyczny Bernard Ireland od nowa ocenia wszystkie aspekty bitwy o Atlantyk, kampanii, która miała najistotniejsze znaczenie dla losów II wojny światowej. Oprócz przebiegu walk o panowanie nad trasami konwojów autor opisuje także bitwę technologiczną i, co fascynujące, napięcia, jakie pojawiały się między aliantami, a także politykami i najwyższymi dowódcami obu walczących stron. Ale Bitwa o Atlantyk to nie tylko frapująca historia tej ważnej bitwy. Na podstawie niezbędnych danych statystycznych przedstawia radykalne, ale przekonujące argumenty, że sytuacja nigdy nie była tak opłakana, a walka tak nierówna, jak przedstawiano ją wówczas, gdy się toczyła, a także w późniejszych opracowaniach historycznych.

„Katastroficzne" oświadczenia były dyktowane raczej względami politycznymi i ogólnie panującą atmosferę pesymizmu. W rzeczywistości los zdecydowanie nie sprzyjał U-Bootom szczególnie z powodu ważnych wynalazków technologicznych aliantów, spektakularnych możliwości produkcyjnych gospodarki amerykańskiej i znakomitej pracy kryptologów.

Bernard Ireland przedstawia nową i spójną analizę bitwy, z której dowiadujemy się, kiedy tak naprawdę Wielka Brytania wygrała bitwę o Atlantyk i jak poniesione w niej straty odbiły się na potencjale militarnym.

 

Bernard Ireland studiował w Royal Dockyard School w Portsmouth oraz na University of Southampton, po czym podjął pracę w Royal Naval Scientivic Service, gdzie zajmował się badaniami morskimi. Jego głębokie zainteresowanie historią marynistyki jest wsparte obszerną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Jest autorem wielu książek na temat historii morskiej i rozwoju techniki morskiej, współpracował także przy wielu dużych opracowaniach zespołowych i dziennikarskich. Ma dwoje dorosłych dzieci, a mieszka ze swoją żoną na wybrzeżu Hampshire.

 

 

 

RELIGIA

Tim Willocks

 

ISBN 83-7301-903-0

ISBN 978-83-7301-903-4

oprawa: twarda

format: 150 x 225

seria Powieść historyczna

 

 

Mattias Tannhauser żyje spokojnie na Sycylii, gdy joannici postanawiają sprowadzić go na Maltę, wykorzystując jako przynętę piękną księżnę Carlę. Zakon szykuje się do wojny z Turkami, a Tannhauser - wcielony ongiś siłą do janczarów - jest ekspertem w dziedzinie tureckiej taktyki. Przygotowując wyspę do walki, najemnik zyskuje potężnego wroga - inkwizytora Ludovica Ludoviciego, który chce odzyskać Carlę i zabić wielkiego mistrza zakonu. Kiedy nadciąga turecka flota, rozpoczyna się krwawa batalia, a Tannhauser musi walczyć na dwa fronty...

Religia to książka łącząca powieść historyczną, przygodową i romans. Umiejętnie przeplatając wątek romantyczny z batalistycznym, Willocks opisuje podejmowane w XVI wieku przez Turków próby opanowania basenu Morza Śródziemnego.

 

Tim Willocks, z wykształcenia psychiatra specjalizujący się w leczeniu uzależnień, to pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Jest autorem powieści Bad City Blues, Green Silver Rising, Bloodstained Kings i Religia oraz scenariuszy do takich filmów, jak The Unfinished Journey Stevena Spielberga, Grzech, Kochankowie sztormowego morza czy Wyrzucony na brzeg według opowiadania Josepha Conrada Amy Foster. Tim Willocks mieszka w Londynie.

 

 

 

MIASTO SPADAJĄCYCH ANIOŁÓW

John Berendt

 

przeł. Jerzy Kozłowski

ISBN 83-7301-931-6

ISBN 978-83-7301-816-7

oprawa: twarda

objętość (str.): 304

 

Wenecja - miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy.

To urzekające i nieuchwytne miejsce balansujące na krawędzi między nieśmiertelnością i zniszczeniem.

 

Dla sugestywnej i pełnej niespodzianek opowieści Berendta punktem wyjścia jest pożar zabytkowej opery weneckiej La Fenice - zdarzenie, do którego doszło wieczorem 29 stycznia 1996 roku. Zgłębiając niczym detektyw naturę życia w tym niezwykłym mieście i dociekając przyczyn pożaru, odmalowuje frapujący portret jego mieszkańców i ukazuje ten niepowtarzalny zakątek świata w całej jego magicznej, tajemniczej i dekadenckiej krasie.

 

John Berendt jest dziennikarzem. Jego pierwsza książka - Północ w ogrodzie dobra i zła - stała się międzynarodowym bestsellerem i w 1995 r. Znalazła się wśród książek nominowanych do Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu. Na jej podstawie Clint Eastwood nakręcił fascynujący film z Kevinem Spaceyem i Johnem Cusackiem.

 

 

 

OBYWATELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO

Henry David Thoreau

 

przeł. Halina Cieplińska

ISBN 83-7510-001-3

ISBN 978-83-7510-001-3

seria Varia

 

 

 

 

OPOWIEŚĆ O ZŁODZIEJU CIAŁ

Anne Rice

 

ISBN 83-7301-821-2

oprawa: broszurowa

format: 128 x 197 mm

seria Horror

IV część „Kronik wampirów"

 

Lestat poluje na Florydzie na seryjnego zabójcę znanego jako Dusiciel z Zaułków. Niespodziewanie na jego drodze staje Raglan James i składa mu kuszącą propozycję. Książę wampirów odda mu swe ciało, w zamian zaś otrzyma ciało śmiertelnika i szansę powrotu między zwykłych ludzi. Lestat, wbrew radom Louisa, zgadza się. Wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie znieść przemiany, jednak Raglan James, złodziej ciał, nie dotrzymuje umowy i znika z jego dotychczasową powłoką. Opuszczony przez przyjaciół Lestat musi sam szukać rozwiązania.

 

Polecamy też: Wywiad z wampirem, Wampir Lestat, Posiadłość Blackwood, Krew i złoto:

 

 

 

 

 

DIUNA, t.1

Frank Herbert

 

przeł. Marek Marszał

oprawa: twarda

ISBN 83-7301-723-2

ISBN 978-83-7301-723-8

seria Science fiction

SPECJALNE WYDANIE Diuny Z OPRACOWANIEM GRAFICZNYM AUTORSTWA WOJCIECHA SIUDMAKA

 

Na pustynną planetę Arrakis przybywają Atrydzi. Jej przejęcie to ich olbrzymi sukces - jedynie na Diunie wydobywa się melanż, narkotyk umożliwiający podróże międzygwiezdne i przewidywanie przyszłości. Członkom rodu zagrażają jednak nie tylko piaskale i Fremeni. Atrydzi wpadli w zasadzkę zastawioną przez Cesarza i Harkonnenów, jeszcze niedawno władców Diuny. Czoło stawia im Paul Muad'Dib, który swe możliwości zawdzięcza programowi genetycznemu zakonu Bene Gesserit.

 

Frank Herbert (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych amerykańskich twórców SF, zdobywca nagród Hugo i Nebula. Sławę zapewnił mu sześciotomowy cykl „Diuna". W Polsce wydano też jego Oczy Heisenberga, Władcę niebios, Gwiazdę chłosty i Twórców bogów.

 

 

 

POZNAŃ - MIASTO NIEPOZNANE

Marek Rezler, Jerzy Bogdanowski

 

ISBN: 83-7301-875-1

ISBN: 978-83-7301-875-4

seria Varia

 

W 2003 roku Ratajska Telewizja Kablowa w Poznaniu nawiązała współpracę z historykiem, dr Markiem Rezlerem związaną z przygotowywaniem cyklicznych audycji przedstawiających, w formie dialogu dziennikarza z badaczem przeszłości, ciekawe miejsca w Poznaniu, przeszłość miasta, sylwetki osób związanych ze stolicą Wielkopolski. Powstało w ten sposób ponad sto programów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i życzliwością telewidzów Oni też proponowali tematykę kolejnych spotkań z miastem przed kamerą, z czasem pojawiła się też inicjatywa opublikowania wybranych audycji w formie książkowej. Wybrano dwadzieścia tematów, które w formie swobodnego opowiadania przedstawiają poznańskie ciekawostki z dziejów miasta od średniowiecza aż po czasy współczesne. Przypomniano też sylwetki wybitnych poznaniaków, wśród nich Karola Marcinkowskiego i Cyryla Ratajskiego. realia powstania wielkopolskiego z lat 1918-1919 - zauważono sprawy i szczegóły, które na co dzień nie zwracamy uwagi.

Niektóre, wybrane audycje można obejrzeć na dołączonej płycie kompaktowej.

 

Marek Rezler (ur. 1948), historyk, biograf i publicysta, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (1971), w 1983 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w badaniu dziejów polskich walk narodowo-wyzwoleńczych i regionalistyce wielkopolskiej. Pasjonat swej dziedziny, a także meloman i miłośnik sztuk pięknych - zwłaszcza malarstwa polskiego.

 

Jerzy Bogdanowski (ur. 1944), dziennikarz telewizyjny i radiowy, polonista wykształceniem, od 1962 roku na stałe związany z Poznaniem. Od 1966 roku współpracował z Polskim Radiem Poznań, od 1974 - z Telewizją Polską - Ośrodkiem w Poznaniu. Od początku 1981 r. na etacie w TVP, w redakcjach informacji, publicystyki, reportażu, autor cykli programów związanych z życiem Poznania. Od 1998 roku związany z Ratajską Telewizją Kablową „Elsat", gdzie kontynuuje pracę reportażową. Autor filmów i reportaży związanych z krajoznawstwem i ochroną przyrody.

 

Dariusz Smoliński (ur. 1963), zawodowy fotograf, od 1991 roku operator kamery pracujący w Ratajskiej Telewizji Kablowej. Pasjonat swego zawodu, miłośnik dobrego kina. Jest autorem zdjęć i montażystą wszystkich odcinków cyklu.

 

 

 

OD TRUCIZNY DO PASJI. BUDOWANIE ZESPOŁU Z PASJĄ

James M. Heidema, Carol A. McKenzie

 

przeł. Anna Zdziemborska

ISBN 83-7510-000-5

ISBN 978-83-7510-000-6

seria Poradniki i podręczniki biznesowe

 

 

 

KUBUSIA PUCHATKA KSIĘGA KRZEPIĄCYCH KONTAKTÓW

A. A. Milne

 

przeł. Ewelina Jagła

ISBN 83-7301-911-1

 

Książka telefoniczna, jakiej jeszcze nie widzieliście!

Poręczna, podręczna i Puchatkowa.

I zawiera tylko te Najważniejsze, Najukochańsze Numery.

Plus małe - co nie znaczy naiwne - mądrości Kubusia Puchatka.

 

 

Źródło: REBIS

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...