Nominacje do Nagrody J. Żuławskiego w roku 2009

Autor: Andrzej Zimniak Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 18-04-2009 09:30 ()


 

W głosowaniu 63 Elektorów, przeprowadzonym w okresie 6.03-15.04.2009 r., zostały wyłonione utwory nominowane do Nagrody.

Oto nominowane powieści, wymienione w kolejności wg liczby uzyskanych punktów:

 

1. "Kameleon", Rafał Kosik

2. "Miasto dusz", Wojciech Szyda

3. "Zadra" (1. tom), Krzysztof Piskorski

4. "Fryne hetera", Witold Jabłoński

5. "Chwała ogrodów", Anna Brzezińska i Grzegorz Wiśniewski

6. "Ziemia niczyja", Anna Brzezińska

 

W kategorii opowiadania żaden utwór nie uzyskał nominacji (nie otrzymał 20% ważnych głosów, co było regulaminowym wymogiem), natomiast 5 utworów z początku listy otrzymało "rekomendację consideratus" do dalszych etapów procedury. Oto wskazane utwory, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:

 

"Wesele dusz", Marek Baraniecki       

"Światy Dantego", Anna Kańtoch       

"Ekumenizm", Jakub Nowak   

"Podworzec", Wit Szostak      

"Maniera tenebrosa", Szczepan Twardoch      

 

Komentarz Andrzeja Zimniaka:

 

"Kameleon" wyszedł na prowadzenie na samym początku głosowania (skrutowałem na bieżąco) i już nie oddał pierwszego miejsca. Zdecydowanie odbija od reszty uzyskaną liczbą punktów (95 pkt., 30% możliwych). Kolejne trzy utwory, "Miasto dusz" (68 pkt., 22%), "Zadra" (67 pkt., 21%) i "Fryne hetera" (59 pkt., 19%) plasują się w jednej grupie blisko siebie. Nieco dalej, ale wciąż w czołówce znajdują się "Chwała ogrodów" (39 pkt., 12%) oraz "Ziemia niczyja" (37 pkt., 12%). Pecha miał "Pies i klecha. Tancerz" (36 pkt.), któremu zabrakło 1 punktu do oficjalnej nominacji elektorskiej, lecz wciąż ma szansę na nominację jurorską.

Głosy oddane na opowiadania były tak rozproszone, że niemal każdy z Elektorów miał swój ulubiony utwór. W takiej sytuacji odstąpiliśmy od zdecydowanej rekomendacji dla Jury, prezentując mniej obowiązującą "rekomendację consideratus" dla tych utworów, które uzyskały 5-6% poparcia. Ponieważ utwory trzeci, czwarty i piąty na liście miały identyczną liczbę punktów, zaprezentowaliśmy wszystkie pięć, w miejsce wymaganych regulaminowo trzech. Niewielka koncentracja głosów oznacza niestety dominację przypadkowego rozrzutu statystycznego. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że autorzy szlifują styl na opowiadaniach, w pełni wypowiadając się dopiero w powieściach - w związku z czym w dziedzinie krótkiej formy pojawiło się w 2008 roku sporo utworów dobrych, lecz żaden z nich nie pretenduje do dzieła wybitnego.

 

Więcej danych na temat głosowania elektorskiego zostanie zamieszczonych na stronie Nagrody: http://zimniak.art.pl/n/


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...