Druga edycja Nagrody J. Żuławskiego - komunikat

Autor: Andrzej Zimniak Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 25-03-2009 12:51 ()


 

Zapraszamy do przeczytania komunikatu dotyczącego 2. edycji powstałej w ubiegłym roku Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

 

"Z satysfakcją donoszę, że prace organizacyjne związane z edycją '2009 Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego przebiegają bez problemów i zgodnie z harmonogramem. W końcu kwietnia poznamy utwory nominowane przez Elektorów, a w październiku - werdykt Jury.

W tym roku Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Za powieści laureaci otrzymają Główną Nagrodę, Złote Wyróżnienie i Srebrne Wyróżnienie, a wybitne opowiadanie może zostać uhonorowane Nagrodą Specjalną. Głosowanie inicjacyjne przeprowadza Gremium Elektorów, składające się z opiniotwórczych czytelników zaproszonych imiennie przez Komitet Organizacyjny. Na podstawie wyników tego głosowania zostaną ustanowione nominacje do Nagrody. W końcowym etapie Jury złożone z literaturoznawców legitymujących się stopniem naukowym i z krytyków literackich o uznanym autorytecie wyłoni laureatów. W tym roku mamy znacznie więcej czasu niż w poprzednim, kiedy to od pomysłu do wskazania laureatów nie minęło wiele więcej niż trzy miesiące.

Regulamin został ogłoszony 16 lutego 2009 r. Najistotniejszą zmianą wobec wersji '2008 było wprowadzenie kategorii opowiadania, którego autor może otrzymać Nagrodę Specjalną. Uhonorowane będzie jedno opowiadanie, jeśli wskaże je przynajmniej połowa składu Jury. Pragniemy, aby Nagroda J. Żuławskiego, wedle początkowych założeń, zasadniczo dotyczyła powieści jako formy literackiej zazwyczaj najpełniej odzwierciedlającej dojrzały zamysł twórczy autora, jednakże chcemy również uchylić furtkę dla utworów krótszych, wyróżniających się poziomem artystycznym.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także w obecnym Nagrodzie patronują Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Fundacja Kultury, a także szereg portali sieciowych. W 2008 roku  sponsorem Nagrody był Festiwal Nauki w Warszawie. Jestem przekonany, że w tym roku poparcie będzie jeszcze większe, a Nagroda okrzepnie i stanie się trwałym elementem polskiego krajobrazu kulturowego".

 

Więcej informacji znajduje się na stronie Nagrody: http://zimniak.art.pl/n/


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...