Nowa Fantastyka 01/2012 - Z pupą nam do twarzy?

Autor: Kilm Redaktor: Kilm

Dodane: 26-12-2011 23:02 ()


Już na rynku styczniowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”, wyjątkowy, młodzieżowy!

A w numerze:

„Bohater z przypadku” – pierwszy, z nowej serii, felieton Jakuba Ćwieka.

Fantastyka młodnieje – czyli wszystko o fantastyce dla młodzieży od Pottera i dalej – Marcin Zwierzchowski.

Wyglądam trochę jak Stracharz – wywiad z Josephem Delaneyem, autorem Kronik Wardstone. W opowiadaniach znajdziecie dwa teksty z tego autora.

Para buch, koła w ruch – artykuł Bartosza Czartoryskiego o fenomenie steampunka.

Rady dla piszących – drugi odcinek „jak pisać” Michaela J. Sullivana.

Ponadto: felietony Petera Wattsa, Rafała Kosika i Łukasza Orbitowskiego, opowiadania polskie i zagraniczne, recenzje książek, komiksów i filmów.

Na deser 4 konkursów dla czytelników! Do wygrania: „Narodziny gubernatora – Walking Dead”, „Opus”, „Wśród ukrytych, wśród oszustów” oraz „Bożek Templariuszy”.

 

Z pupą nam do twarzy?

Profesor Pimko AD 2012 musi być zaskoczony. A może nawet zszokowany. Oto typowy dzisiejszy Józio po przejściu „nieuniknionego trzydziestaka” nie dość, że nie ma nic przeciwko „robionemu mu” zdziecinnieniu, to wręcz domaga się – jak by to powiedział Gombrowicz – by mieć piękną i gładką pupę w oczach świata. Upupienie już niestraszne Józiowi. W upupieniu siła Józia i Józi, ich druga albo i trzecia młodość, a także szansa. Na co? Na jeszcze lepszą zabawę. Na wieczne ściemnianie, że czterdziestka to dziś nowa trzydziestka. A trzydziestka to nowa dwudziestka. Zaś dwudziestka? Łatwo policzyć.

Sokrates – przypomniał Benjamin Barber w książce „Skonsumowani. Jak rynek psuje dzieci, infantylizuje dorosłych i połyka obywateli” – pragnął, by królowie stali się filozofami, a filozofowie królami. Dzisiejsi decydenci, a są nimi najczęściej sofiści marketingu, jak ich nazywa Barber,  mają inny pomysł: z dzieci należy zrobić konsumentów, a z konsumentów – dzieci. Im więcej pupy, tym lepiej. Dla rynku, czyli dla zysku. Gdyby to tylko był pomysł, nie byłoby niepokoju. Niestety, wygląda na to, że to się dzieje naprawdę.

Na infantylizacji tracą ludzie stateczni, dojrzali, myślący, przedkładający życie cnotami nad kierowanie się przywarami i kaprysami. Tracą ci, dla których nie tylko rozrywka jest ważna. Zyskują wyłącznie sprzedawcy i – do pewnego stopnia – młodziaki. Rynek nakierowany na młodość, podtrzymywanie młodości, a nawet wmawianie młodości od czasu do czasu kreuje jednak coś pożytecznego. Czymś takim jest literatura young adult, jej niesamowity rozkwit, od „Pottera” po „Felixa, Neta i Nikę”. A zatem nie wszystko stracone? Z tą pupą jest nam do twarzy? Tak daleko bym się posunął. „Dzieci powinny się bawić, a nie płacić – pisze Barber – działać, a nie tylko przyglądać się, uczyć się, a nie kupować”. Cóż zrobić: dzieci już płacą. Przyglądają się i kupują. Na szczęście też – dorastają. Nie wszystkie, ale niektóre na pewno.

Jakub Winiarski

 

Spis treści NF 01/2012

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 BOHATER Z PRZYPADKU Jakub Ćwiek

4 FANTASTYKA MŁODNIEJE Marcin Zwierzchowski

8 WYGLĄDAM TROCHĘ JAK STRACHARZ Wywiad z Josephem Delaneyem

12 PARA BUCH, KOŁA W RUCH Bartosz Czartoryski

14 WOJNA I ODWET Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

16 NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2011

63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 2 Michael J. Sullivan

72 POGLĄDY ALTERNATYWNE Rafał Kosik

73 GRANICE DYSKUSJI Peter Watts

78 DRUGIE ŻYCIE RHODY WILLIAMS Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

17 FELIX, NET i NIKA ORAZ WĘDRUJĄCE SAMOGŁOSKI Rafał Kosik

35 KRYPTA DNIA SĄDU OSTATECZNEGO Filip Haka

PROZA ZAGRANICZNA

40 OPOWIEŚĆ STRACHARZA Joseph Delaney

53 WIEDŹMA ZABÓJCZYNI Joseph Delaney

57 ELIMINACJA Robert Reed

RECENZJE

65 KSIĄŻKI 71 TV 74 FILM 75 DVD 76 KOMIKS 77 GRA

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...