Freddy K. już Cię ma - o fenomenie "Koszmaru z ulicy Wiązów"

Autor: Katarzyna 'Kiriana' Suś Redaktor: Motyl

Dodane: 07-02-2009 15:26 ()


Freddy K. już Cię ma 

Pojawił się znienacka – jak to często bywa w przypadku postaci kultowych. Jego ojcem i pomysłodawcą serii jest król horrorów Wes Craven. Fenomen tego obrazu polega na tym, że akcja toczy się wyłącznie pod osłoną nocy. Nie chodzi tutaj o walkę z czymś, co kryje się w mroku - o nie, nie jest to takie proste. Wszystko rozgrywa się w snach. Jak walczyć z osobą, która kontroluje sny, ściga nas w nich lub też morduje przyjaciół? Jak walczyć z bestią, która w długi i sadystyczny sposób bawi się naszym strachem i dopada właśnie wtedy, gdy zasypiamy - zmęczeni, całkowicie pozbawieni możliwości obrony?

 

Zabójca z okolicy - Wiązowej Ulicy

 

Freddy jest miłym i sympatycznym…wróć, Krueger to sympatyczny psychopata z sąsiedztwa. Doskonale pamięta imiona sąsiadów, ich dzieci, wie co zrobić, aby rozpalić ich strach do czerwoności, a następnie zamordować.

1,2,3 Freddy puka do Twych drzwi

 

Z każda częścią dowiadujemy się o Freddym czegoś nowego. Czuły ojciec – choć psychopata, wzorowo wywiązywał się ze swoich rodzicielskich obowiązków, nie widząc świata poza córką. Niestety ‘dobrzy ludzie’ widząc, iż Krueger jest potencjalnie niebezpieczny postanowili odebrać mu dziecko. Oczywiście nie było to łatwe i zakończyło się tragicznie – śmiercią Freddy’ego w męczarniach. Spalony zawarł jednak swoisty sojusz z mistycznymi siłami i latami czekał na zemstę. Powrócił, aby odebrać swym oprawcą to, co dla nich najcenniejsze i to, co oni odebrali jemu – dzieci. Jego motywy nie są nam znane od razu, dopiero z czasem dowiadujemy się przyczyn takiego zachowania.

 

4,5,6 krucyfiks weź

 

Z kolejnymi częściami coraz więcej osób staje się ofiarami Freddy’ego. Obszar jego działalności wypływa już znacznie poza ulicę Wiązową, a jego wciąż rosnąca moc sprawia, że zabójcze koszmary dopadają coraz to szerszą grupę młodych ludzi. Krueger dopada swoje ofiary w miejscach takich jak np. szpital psychiatryczny. Kolejne osoby próbują zwalczyć zło wszelkimi dostępnymi metodami, za każdym jednak razem, gdy Freddy zdaje się umierać, okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Czasem zła nie da się powstrzymać. Z reguły jednak, komuś udaje się przeżyć.

 

Nowy i kultowy

W finałowej części z 1991 roku wydawało się, że bohater odszedł na zawsze, jednakże już w 1994 okazało się, że nie do końca.  Co prawda, został zabity na filmie, którego tytuł brzmiał ‘Freddy nie żyje: koniec koszmaru’, jednak powrócił i to w jakim stylu! W ‘Nowym Koszmarze’, Wes Craven posunął się do specyficznego zabiegu. Otóż horror jest o kręceniu horroru. Na planie widzimy dobrze nam znanych aktorów, gdy główna bohaterka miewa koszmary, a wokół niej dzieją się dziwne rzeczy. Wes Craven przekonuje ją, że to niemożliwe. Zaświadcza, że sam stworzył tę postać i jest ona całkowicie fikcyjna, potwierdza to także aktor odgrywający rolę Freddy’ego oraz spec od charakteryzacji. Wkrótce okazuje się jednak, że nasz bohater stał się postacią tak kultową, iż przeniknął do naszej rzeczywistości, by dalej siać śmierć i zniszczenie.

 

To przecież ‘tylko film’

 

Jak na obiekt kultu przystało, zmierzył się w produkcjach klasy B z Jasonem, jak i pogromcami duchów. Freddy Krueger zajął zaszczytne miejsce w panteonie demonów i koszmarów, których się boimy. Tkwi tam obok wilkołaków, wampirów, Boogeymana – najczęściej w szafie, Candymana w lustrze i Jasona w Halloween. Jak powszechnie wiadomo poluje na nas, gdy zasypiamy.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...