Polskie multimedialne centrum teatralne

Autor: Słowik Redaktor: Słowik

Dodane: 27-08-2008 19:15 ()


Nowy Teatr Warszawa za dwa trzy lata ma stać się obiektem na miarę paryskiego Centrum Pompidou. Najpóźniej na początku września zostanie rozpisany konkurs na projekt architektoniczny pierwszej tego typu instytucji kulturalnej w Polsce.

Dyrekcja Nowego Teatru Warszawa pragnie przełamać stereotyp teatru. Planowane centrum będzie otwarte przez cały dzień. Oprócz dużej sceny teatralnej na ok. 500 osób znajdą się w nim między innymi przestrzenie wystawowe, kino, biblioteka oraz księgarnia. Centrum ma również prowadzić działalność wydawniczą, a także organizować koncerty współczesnej muzyki poważnej.

Ten pionierski projekt znajdzie swoje miejsce w zabytkowym budynku należącym niegdyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w centrum Mokotowa - w dzielnicy, gdzie obecnie nie funkcjonuje żaden teatr. Na początku września zostanie rozpisany konkurs, aby przystosować jedną z pierwszych żelbetowych hal w Warszawie na potrzeby prowadzonej działalności.

Jak na razie powołany do życia przez władze miasta Nowy Teatr Warszawa, którego dyrektorem naczelnym jest Karolina Ochab, a pracą artystyczną kieruje Krzysztof Warlikowski, nie ma stałej siedziby. Mimo to z dziesięcioosobowym składem aktorskim (m. in. Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra i Maciej Stuhr) przygotowuje premierę na wiosnę 2009.

 

Źródło: e-teatr

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...