Najstarsza budowla lubelszczyzny?

Autor: Sienio Redaktor: Sienio

Dodane: 12-09-2006 09:58 ()


W rozmowie dla "Kartki z Kazimierza" Tadeusz Michalak powiedział, że baszta stanowi dla niego największą tajemnicę Kazimierza. Powszechnie uważa się, że pochodzi z XIII wieku. - A ja mam roboczą hipotezę, że baszta jest z XII wieku - powiedział wtedy Michalak.

 

Dlaczego wiek różnicy ma takie znaczenie? Bo budowle z tego okresu można policzyć na palcach jednej ręki. Najstarszą w regionie jest wieża w Stołpiu pod Chełmem, którą wzniesiono na przełomie X i XI wieku, prawdopodobnie w dawnym miejscu kultu pogańskiego. Donżon na zamku w Lublinie powstał w XIII wieku. I tyle!

 

- Byłoby wspaniale, gdyby baszta była z XII wieku! Mogła powstać za czasów Henryka Sandomierskiego jako przyczółek, bo dalej na wschód była dzicz, bardzo niespokojne tereny. Można by to stwierdzić przy pomocy badań dendrologicznych, bo baszta ma wbudowane elementy drewniane. Ktoś to kiedyś zrobi. Marzeniem byłyby badania archeologiczne - wyjaśniał Tadeusz Michalak.

 

Hipoteza Michalaka zainteresowała prof. Krzysztofa Pomorskiego, dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Napisał do nas: "fizycy lubelscy z UMCS są w stanie pomóc Towarzystwu Miłośników Kazimierza w datowaniu najstarszych próbek drewnianych z baszty. Zastosowanie metody węgla C14 pozwoli na bardzo dokładne oznaczenie wieku tych próbek, a zatem i wieku samej baszty. Zakład Spektrometrii Mas, kierowany przez wybitnego uczonego prof. dr. hab. Stanisława Hałasa, ma już ponad 50-letnią tradycję w badaniach składów izotopowych różnych materiałów i jest gotowy przeprowadzić datowanie, o ile zostanie dostarczona odpowiednia próbka".

 

- Badania możemy zrobić jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Potrzebna jest próbka, plasterek drewna z zachowanymi słojami. Poproszę o zbadanie próbki również zaprzyjaźnionego dendrologa - usłyszeliśmy od prof. Stanisława Hałasa.

 

- To wspaniale! Przy baszcie były drewniane pomosty. W murze, w najstarszej części zachowały się fragmenty belek. Trzeba wiedzieć, gdzie je znaleźć - wyjaśnia Tadeusz Michalak.

 

Lada dzień fizycy i miłośnicy Kazimierza spotkają się i ustalą zasady pozyskania próbki i dalszych badań wieku baszty.

 

Tekst ukazał się w Gazecie Wyborczej

Źródło:UMCS


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...