Nowa Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Autor: Wesoła Magda Redaktor: Wesoła Magda

Dodane: 08-01-2008 20:39 ()


Będzie to wystawa historyczna, lecz celowo rezygnująca z wprowadzania widza w tajniki poszczególnych kierunków i bardzo licznych w tym okresie ugrupowań. Zamiast tego ukazywać będzie główne nurty artystyczne w powiązaniu z kontekstem historycznym i społecznym.

Narracja wystawy będzie prowadzona za pomocą kluczowych dla lat 20. i 30. motywów, takich jak: miasto, maszyna, nowa sztuka (awangarda), kryzys, sport, film, itp. Widz prowadzony będzie poprzez dwanaście części wystawy o zróżnicowanym klimacie, ułożonych przeważnie w porządku chronologicznym.

Obok dominujących na wystawie obrazów i rzeźb, znajdzie się też sztuka zdobnicza (meble, ceramika, kilimy, szkło, etc) oddająca stylistykę art déco, wzornictwo spółdzielni „Ład" czy kręgów awangardy. Pokazane zostaną również fotomontaże i plakaty, które na równi ze sztuka wysoką decydowały o stylu epoki. W sąsiadującej z ekspozycją sali planowane są pokazy międzywojennej awangardy filmowej, natomiast w sali kinowej - projekcje filmów fabularnych. Na wystawę złoży się ponad 300 obiektów, wypożyczonych z ponad 20 muzeów i od osób prywatnych, które umieszczone będą w całej przestrzeni ekspozycyjnej muzeum.

Wiele obiektów pokazywanych będzie po raz pierwszy. Wystawie towarzyszył będzie bogato ilustrowany katalog, zawierający problemowe eseje oraz barwne reprodukcje większości eksponatów (330 stron, 300 ilustracji). Pozostanie on istotnym kompendium wiedzy o tym okresie także po zakończeniu wystawy.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...