"Zabójczy szept" - recenzja

Autor: Kiriana Redaktor: Kiriana

Dodane: 20-12-2007 19:56 ()


Kiedy dobrzy ludzie kuszeni są do robienia złych rzeczy sytuacja z reguły się komplikuje. Tak będzie i tym razem. Max Harper znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, ma również innego rodzaju kłopoty. Gdy przyjaciel proponuje mu porwanie dla okupu dziesięcioletniego Davida, początkowo mężczyzna jest tym pomysłem zbulwersowany. Z czasem jednak, pod naciskiem przyjaciela i dziewczyny, postanawia złamać swoje dotychczasowe zasady.

Porwanie od początku nie przebiega tak jak powinno, a bynajmniej tak, jak zakłada się, że wyglądają porwania. Nic dziwnego, wszakże mamy do czynienia z trójką amatorów, nie zaś z zawodowymi kryminalistami. Wątpliwości natury moralnej zdają się coraz częściej pojawiać w umysłach i sercach porywaczy. Całość dodatkowo komplikuje fakt, że David nie do końca jest zwykłym, przeciętnym dziesięciolatkiem. Okazuje się bowiem, iż w specyficzny sposób potrafi wdzierać się w umysły innych ludzi, wpływając niekiedy na ich sposób postrzegania świata i zachowanie. Bardzo szybko Max dochodzi do wniosku, że owo porwanie było najgorszym, a być może i ostatnim błędem w jego życiu. Zaczyna się gra, w której drapieżnik i ofiara niespodziewanie zamieniają się rolami.

Sam pomysł jest już dość znanym motywem. Miejscami film kojarzyć się może z niezapomnianą serią ‘Omen’ – przynajmniej mi się tak skojarzył. Tutaj chłopiec jest co prawda starszy i nie rzuca się aż tak w oczy jak Damien, jednak w jego zachowaniu dość często zauważamy coś niepokojącego. W jego rysunkach zresztą też.

W jedną z głównych ról wciela się znany z ‘Zagubionych’ ("Lost") Jose Holloway. Moim zdaniem gra dość dobrze, ukazując wewnętrzny konflikt postaci i jej nagłe zderzenie się z rzeczywistością, która staje się całkiem inna niż sądził. Przekonująca mimika twarzy, a nawet zmiany w tonie głosu sprawiają, że cała postać jest wykreowana wiarygodnie.

Na uwagę zasługuje również gra Sarah Wayne Callies - znanej z roli dr. Tancredi w ‘Skazanym na śmierć’. Świetnie pokazała przemianę Roxanne, która początkowo obojętna, odkrywa w sobie instynkt macierzyński w stosunku do porwanego chłopca.

Podsumowując, film ogląda się przyjemnie. Doskonała gra psychologiczna, ciekawe dialogi, dobra muzyka i wszechobecne poczucie grozy. Film trzyma w napięciu do ostatniej chwili, dość często nie pozwalając przewidzieć ruchów poszczególnych postaci.

Obsada:

 

Josh Holloway Max Truemont

Blake Woodruff David

Joel Edgerton Vince Delayo

Sarah Wayne Callies Roxanne

Dulé Hill Detektyw Miles

 

Reżyseria Stewart Hendler

 

Dźwięk: DD 5.1 angielski, polski (lektor)

Napisy: Polskie

Czas: 95 minut

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...