Ikonografia postmodernistyczna

Autor: Słowik Redaktor: Słowik

Dodane: 20-10-2007 19:56 ()


Podczas wystawy fotografii Marty Deskur "Nowe Jeruzalem" w krakowskiej Galerii Starmach będziemy mogli zobaczyć między innymi nową wizję 14 Apostołów.

 

"Artystka prowadzi przewrotną grę z chrześcijańską tradycją stawiając się w roli Chrystusa i powołując na apostołów mężczyzn ze swojego otoczenia działających w świecie sztuki." - czytamy na stronie artinfo.pl. Współcześni Apostołowie wystąpią obok personifikacji 4 Cnót Kardynalskich, do których również pozowały znane i mniej znane kobiety związane ze sztuką.

Wszyscy modele zostali sfotografowani we współczesnych strojach i jedynie odpowiednie atrybuty świadczą, z jaką postacią mamy do czynienia. Fotografie w formacie 1x2 metry będą wyeksponowane na przezroczystych płytach z pleksy tworzących przestrzeń o charakterze absydy.

Wernisaż wystawy został zaplanowany na 30 października o godzinie 18:00. Wystawę będzie można podziwiać w Galerii Starmach do 15 grudnia.

Zapewne nurtujące wydaje się pytanie: "dlaczego czternastu apostołów?". Z odpowiedzią spieszy również zachęcający do zobaczenia wystawy serwis o.pl: "Zwyczajowo mówi się o Dwunastu zapominając o św. Macieju, którego po upadku Judasza wybrali pozostali Apostołowie oraz św. Pawle zwanym Apostołem Narodów powołanym przez Chrystusa po zmartwychwstaniu."


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...