Bezpieczna energia z wody

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 08-10-2007 08:14 ()


Naukowcy opracowali jeden z pierwszych układów fotokatalitycznych, który umożliwia wydajny i bezpieczny rozdział wody na tlen i wodór - donosi pismo "Angewandte Chemie International Edition".

Proces ten zachodzi dzięki zastosowaniu aktywowanego światłem słonecznym fotokatalizatora, w taki sposób, iż możliwe jest dalsze wykorzystanie wytwarzanych gazów jako źródła "czystej" energii.Naukowcy i inżynierowie już od lat poszukują alternatywnych sposobów pozyskiwania energii - metod, których wykorzystanie pozwoliłoby na redukcję (w stosunku do dotychczasowych) negatywnych oddziaływań na środowisko naturalne.

Grupa niemieckich naukowców z instytutu Max'a Planck'a, koordynowani przez profesora Martina Demutha, opracowali jeden z pierwszych bezpiecznych systemów katalitycznego rozszczepiania wody na tlen i wodór.

Badacze opracowali specjalny fotokatalizator, w skład którego wchodzi rdzeń utworzony z dwukrzemku tytanu pokryty cienkimi warstwami dwutlenku tytanu i dwutlenku krzemu. Pod wpływem światła słonecznego, fotokatalizator umożliwia rozpad cząsteczki wody na atomy wodoru i tlenu, które czasowo mogą być magazynowane na powierzchni katalizatora.Dodatkowo, układ posiada możliwość oddzielenia w czasie faz oddawania tlenu i wodoru zmagazynowanego na powierzchni fotokoatalizatora. W zależności od panującej temperatury i stonia nasłonecznienia, fotokatalizator umożliwia odpowiednio odłączenie się cząsteczek wodoru lub tlenu. Dzięki temu naukowcy pozbyli się groźby niekontrolowanego powstania silnie wybuchowej mieszaniny wodoru i tlenu.

Źródło: onet.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...