DNA z włosów

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 28-09-2007 14:25 ()


Międzynarodowy zespół genetyków i paleontologów wynalazł nową, rewolucyjną metodę uzyskiwania DNA z włosów - donosi dzisiejszy numer "Science".

Pomysł pozyskiwania DNA z włosów nie jest nowy. Wcześniej naukowcy uważali, że należy je wydobywać z cebulek włosa. Jednak w takim przypadku ilość materiału do badań była bardzo niewielka, co często stanowiło dla badaczy spore utrudnienie. Dlatego też Webb Miller i Stephen Schuster, genetycy z Penn State University, wpadli na pomysł wydobycia DNA z samej łodygi włosa, co okazało się super pomysłem. Nieprzepuszczalna kora włosowa, złożona głównie z keratyny, doskonale chroni zawartość łodygi włosa przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. W przeciwieństwie do DNA zawartego w starożytnych kościach i tkankach mięśniowych, materiał genetyczny z włosów nie zawiera domieszek obcego genomu, np. DNA bakterii.

Nowa metoda ma też inną zaletę w porównaniu z dotychczas stosowanymi: do badania potrzebna jest tylko niewielka ilość włosów. Co oznacza, że można je obciąć z zachowanego okazu zwierzęcia bez szkody dla jego wyglądu. Tymczasem żeby wydobyć DNA np. ze starożytnej kości, trzeba było wyciąć spory kawałek, bezpowrotnie niszcząc jej kształt.

 

 

Źródło: www.dziennik.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...