Rosyjska bomba próżniowa

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 16-09-2007 13:02 ()


Rosjanie testują nową bombę paliwowo-powietrzną. Zapewniają, że ich bomba jest "najpotężniejszą na świecie bombę próżniową". Fala uderzeniowa po wybuchu jest większa od niszczycielskiej siły bomby atomowej.

Film z testów nowego uzbrojenia, na którym samolot Tu-160 zrzuca bombę, pokazał pierwszy kanał rosyjskiej telewizji. Bomba jest najnowszym osiągnięciem rosyjskich specjalistów od broni i ma przypomnieć o znaczeniu Rosji na arenie międzynarodowej. Jej produkcja nie narusza żadnych międzynarodowych traktatów.

Bomby paliwowo-powietrzne, zwane potocznie próżniowymi, wykorzystują w momencie wybuchu tlen atmosferyczny, co powoduje, że "wysysają" znajdujące się w sferze wybuchu powietrze. Wybuch bomby próżniowej jest w istocie sumą dwóch wybuchów - małego, który rozpyla w powietrzu drobinki materiału wybuchowego i dużego, który jest efektem zapłonu właśnie owego rozpylonego materiału. Fala uderzeniowa, choć jest o wiele większa niż przy wybuchu konwencjonalnej bomby o tej samej masie, nie wytwarza szkodliwego promieniowania ani chemicznego skażenia terenu, które występują po wybuchu ładunków jądrowych.

Obecnie bomby paliwowo-powietrzne są w arsenałach wielu krajów, także Polski.

Źródło: tvn24.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...