Michael Culver nie żyje

Autor: Spider Redaktor: Jacek Strzyż

Dodane: 14-03-2024 20:16 ()


Odtwórca roli kapitana Needy w filmie Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje zmarł w wieku 85 lat.

Zmarł Michael Culver, doświadczony brytyjski aktor, który wcielił się w kapitana Lortha Needę w V epizodzie Gwiezdnych wojen oraz inspektora policji w Podróż do Indii Davida LeanaMiał 85 lat. Według oświadczenia jego agenta aktor zmarł 27 lutego. Informacja o jego śmierci została podana dopiero wczoraj bez żadnych dodatkowych informacji.

Urodził się 16 czerwca 1938 roku w północnym Londynie. Jego ojciec Roland był aktorem teatralnym, a matka Daphne dyrektorką castingu w teatrze. Uczęszczał do Londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuki Dramatycznej i jako członek zespołu Old Vic regularnie występował na Broadwayu w 1958 roku w Wieczorze Trzech KróliHamlecie i Królu Henryku V. W 1962 roku występował na West End w musicalu Judith. Później pojawił się niewymieniony w czołówce w filmach o Jamesie Bondzie Pozdrowienia z Rosji (1963) i Operacja Piorun (1965). Culver przeżył przełom, występując u boku Dereka Jacobi i Anthony Bate'a w filmie telewizyjnym ITV Philby, Burgess i Maclean z 1977 roku, opowiadającym o trzech prawdziwych agentach MI5, którzy pracowali jako rosyjscy szpiedzy.

Gwiezdnych wojnach: Imperium kontratakuje (1980), wyreżyserowanym przez Irvina Kershnera, postać Culvera, kapitan imperialnego Gwiezdnego Niszczyciela Avengera, traci z oczu Sokoła Millennium, pilotowanego przez Hana Solo, podczas pościgu. Needa bierze na siebie pełną odpowiedzialność i przeprasza Dartha Vadera, który następnie go zabija wygłaszając słynną kwestię: "Przeprosiny przyjęte, kapitanie Needa".

Następnie Culver wcielił się w postać Majora McBryde'a w nominowanym do Oscara filmie Podróż do Indii (1984), w którym wystąpili zdobywczyni Oscara Peggy Ashcroft, Judy Davis, James Fox i Alec Guinness.  Przez lata aktor pojawił się także w wielu brytyjskich filmach i serialach telewizyjnych od The BefriendersSecret Army i Czarny Królewicz po Powrót Sherlocka HolmesaGame Set and MatchThe House of Eliott i Kroniki braciszka Cadfaela, z Derekiem Jacobi w roli głównej. Po raz ostatni wystąpił na ekranie w serialu Wallander (2008-2016).

Culver w dużej mierze zrezygnował z aktorstwa na początku XXI wieku, aby skoncentrować się na aktywizmie politycznym.

 

Źródło: hollywoodreporter.com, zdjęcie: Lucasfilm


comments powered by Disqus