„Tyle co nic”: rewelacja Festiwalu w Gdyni w kinach od 8 marca!

Autor: Kender Redaktor: Motyl

Dodane: 04-02-2024 22:53 ()


Debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” zachwycił krytyków oraz publiczność Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film otrzymał aż sześć nagród! W czwartek 8 lutego dowiemy się, czy znajdzie się w gronie tytułów nominowanych do Orłów 2024 – Polskich Nagród Filmowych. A już za miesiąc trafi na ekrany kin w całej Polsce. Będzie go można oglądać od 8 marca.

– To film zaskakujący i oryginalny – mówił producent Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka. – Uważam, że jest to film o współczesnej Polsce. Reżyser Grzegorz Dębowski tak tłumaczył postawy swoich bohaterów: – Wszyscy ludzie w tym świecie są dobrzy – ale są dobrzy dla siebie i swoich bliskich i często jest to w kontrze do innych. Artur Paczesny, który wcielił się w lidera rolniczych protestów i zarazem człowieka z uporem szukającego prawdy, wspominał: – Poczułem postać Jarka od pierwszego czytania scenariusza. Przeżyłem ją mocno emocjonalnie. Bardzo intuicyjnie ją budowałem, starałem się nie przeszkadzać temu, co ta postać zawierała. Wewnętrzne decyzje, rozterki, wybory, to jest dla mnie to, z czym się utożsamiłem.

A oto kilka spośród licznych medialnych głosów na temat filmu. „Sam przeciw wszystkim. Tak można by określić bohatera najlepszego debiutu 48. Edycji FPFF w Gdyni” („Kultura Liberalna”). „Społecznego słuchu [Dębowskiego] nie powstydziłby się chyba sam Ken Loach” („Krytyka Polityczna”). „Western po polsku ze wspaniałymi rolami Artura Paczesnego i Agnieszki Kwietniewskiej” („Newsweek”). „To rasowe kino, nakręcone z sercem i pasją” (Onet). „Film, który dogłębnie porusza, jednocześnie unikając ckliwości czy melodramatyzmu” (Culture.pl).

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…

Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem. Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

„Tyle co nic” w kinach od 8 marca!


comments powered by Disqus