Kartka z kalendarza: 45 lat od premiery Nosferatu – Wampir

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 16-01-2024 20:19 ()


W styczniu 1979 r. na ekranach kin pojawił się film „Nosferatu wampir”. Zarówno za scenariusz, jak i reżyserię, a także produkcję, odpowiada niemiecki reżyser Werner Herzog. Film został oparty na książce Brama Stokera „Dracula”, choć informacja ta nie pojawia się w napisach. Jest ponadto remakiem „Nosferatu - symfonii grozy” z 1922 r.

W głównych rolach wystąpili: Klaus Kinski (1926-1991) jako hrabia Dracula, Isabelle Adjani jako Lucy, Bruno Ganz (1941-2019) jako Jonathan Harker oraz Walter Ladengast (1899-1980) jako doktor Abraham van Helsing. W roli Renfielda wystąpił Roland Topor (1938-1997), francuski grafik i pisarz polsko-żydowskiego pochodzenia.

„Nosferatu wampir” („NosferatuPhantom der Nacht”) opowiada o hrabim Draculi, wampirze żyjącym w Transylwanii. Do jego zamku przybywa Jonathan Harker, który ma sprzedać hrabiemu domu w Wismarze, w Niemczech. Dracula wyrusza w rejs statkiem do tego miejsca, niosąc ze sobą śmierć. Na miejscu spotyka Lucy, narzeczoną Jonathana, której urodzie sam ulega.

Film ma ciekawy polski wątek. Podczas podróży Jonathana do Transylwanii bohater otrzymuje książkę, w której znajduje informacje dotyczące wampirów. Kobieta, która przynosi tę publikację, mówi po polsku.

Ta niemiecko-francuska produkcja pojawiła się w kinach na początku 1979 r. W tym samym roku Henning von Gierke otrzymał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Srebrnego Lwa za produkcję. Klaus Kinski za rolę w tym obrazie został uhonorowany Niemiecką Nagrodą Filmową w tym samym roku oraz Złotym Pelikanem i Nagrodą Saint Jordi rok później. W roku 2024 mija 45 lat od premiery obrazu.


comments powered by Disqus