Dobra muzyka to przepis na magiczne święta

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 20-12-2023 22:47 ()


Święta tuż za rogiem. Ulice miast witają nas wesołymi, świątecznymi ozdobami, a w każdym prawie domu stoi już choinka. Bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował dla swoich widzów świąteczną ofertę, idealną na długie, zimowe wieczory, która pozwoli wszystkim poczuć prawdziwy klimat świąt. Muzyczne utwory, koncerty oraz spektakle baletowe, zainspirowane dawnymi, klasycznymi baśniami przeniosą nas do magicznej krainy najpiękniejszych utworów i rozgrzeją niejedno serce.

Przedstawienia baletowe „Opowieść Wigilijna”, „Królowa Śniegu” i „Jezioro łabędzie” transmitowane ze scen europejskich, relaksujący jazz w wykonaniu Norahy Jones, niezapomniane „Oratorium na Boże Narodzenie” Johanna Sebastiana Bacha, utwory Franka Sinatry oraz muzyka polecana przez… Stinga to przepis na magiczne święta od ARTE.tv.

„Opowieść Wigilijna” – premiera 23 grudnia

Brytyjski zespół przenosi bożonarodzeniowy klasyk Charlesa Dickensa na scenę Fińskiej Opery Państwowej. Historia zgorzkniałego Ebenera Scrooge'a i jego odwiedzin przez zmarłych towarzyszy w wigilię Bożego Narodzenia ma status kultowy. Choreograf David Bintley i kompozytorka Sally Beamish zaadaptowali tę świąteczną opowieść na scenę baletową. Olśniewające kostiumy i scenografia są dziełem odnoszącej sukcesy projektantki Anny Fleischle, która pracowała już przy wielu produkcjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Balet „Opowieść Wigilijna” będzie dostępny pod linkiem: "Opowieść wigilijna" - Balet bożonarodzeniowy na podstawie książki Dickensa - Obejrzyj cały spektakl | ARTE Concert od soboty 23 grudnia.

Jingle bells!

Kolędy, pop, muzyka sprzyjająca kontemplacji, magiczne opery to idealny soundtrack na te Święta. ARTE.tv przygotowało dzieła Verdiego, Mozarta, Wagnera, Czajkowskiego i Stinga. Klasyczne i mistrzowskie „Oratorium na Boże Narodzenie” Johanna Sebastiana Bacha, z udziałem słynnego tenora Juliana Pregardiena to prawdziwa uczta muzyczna. Przy akompaniamencie Akademie fur Alte Musik Berlin i niemieckiego chóru NDR Vokalensemble, można poczuć prawdziwą, magiczną, świąteczną atmosferę, wystarczy kliknąć w link: https://www.arte.tv/pl/videos/117215-000-A/oratorium-na-boze-narodzenie-bacha/. Skrzypek Daniel Hope zaprasza nas do swojego salonu, gdzie wśród nastrojowej atmosfery posłuchamy kojącej i inspirującej muzyki. Nie zabraknie znakomitych gości, wśród których znaleźli się między innymi Sting, sopranistka Golda Schultz i gitarzysta Dominic Miller. Całość jest dostępna tu: Christmas@Home 2022 - Daniel Hope, Sting i goście - Obejrzyj cały spektakl | ARTE Concert.  Całą kolekcję nastrojowej muzyki od ARTE.tv można znaleźć tu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-013737/jingle-bells/.

Baśń Hansa Christiana Andersena

Baśniowe historie zainspirowały twórców i artystów do stworzenia jednego z najpiękniejszych dzieł muzyki i tańca „Królowej Śniegu”. Magiczny balet wg. opowieści Hansa Christiana Andersena z 1884 roku to fantastyczna historia w akompaniamencie orkiestry symfonicznej to prawdziwa uczta dla dorosłych i dzieci, przed którymi królestwo wyobraźni stoi otworem.  Odłamki roztrzaskanego w przestworzach diabelskiego zwierciadła wtapiają się w ludzkie serca i odmieniają ich spojrzenie na świat tak, że wszystko co piękne i dobre widzą jako brzydkie i złe. Historia ta zainspirowała kolektyw artystów i artystek do stworzenia przepięknego spektaklu multidyscyplinarnego, który osadzili w scenerii lodowiska w Tampere w Finlandii. Spektakl może obejrzeć tutaj: https://www.arte.tv/pl/videos/112555-000-A/krolowa-sniegu/.

Muzyczne przyjemności od Norah Jones

W świąteczny klimat widzów ARTE.tv wprowadzi niezwykle nastrojowa i klimatyczna Norah Jones. Ta wybitna artystka podbiła rynek muzyczny, łącząc miękki i delikatny głos z jazzem i genialną grą na fortepianie. Kiedy pojawiła się na scenie 20 lat temu z „Come Away with Me”, wywołała istne trzęsienie ziemi w świecie audiofilów. Krążek zdobył aż 5 nagród Grammy, sprzedał się w milionach egzemplarzy i porusza serca słuchaczy do dziś. Na ARTE.tv można wysłuchać zarejestrowanego podczas Baloise Session w Bazylei koncertu artystki. Jest on dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/116679-001-A/norah-jones/.

Jezioro Łabędzie

Nowoczesna wersja najsłynniejszego baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” to kolejna propozycja na Święta od ARTE.tv. Szwedzki choreograf Johan Inger stworzył spektakl bez tut i point. Zdecydował skupić się na wzajemnym szacunku i wolności w relacjach międzyludzkich. Scenografia autorstwa duetu Estudio de Dos na nowo definiuje przestrzeń, pozwalając choreografii idealnie współgrać z fabułą. W najnowszej odsłonie „Jeziora łabędziego” artyści ukazują inne oblicze baletu. Eksperymentują z szerokim zakresem rozwiązań z pogranicza architektury i scenografii. Za pomocą ruchomych ścian, luster, świateł, kolorów i projekcji tworzą bogatą gamę doznań sensorycznych, w których przeplatają się taniec i przestrzeń. Całość kradnie serca widzów na całym świecie, inspirując i wzruszając. Balet można zobaczyć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/116718-000-A/jezioro-labedzie-piotra-czajkowskiego/.


comments powered by Disqus