„Anatomia upadku” — absolutne filmowe wydarzenie; oficjalny polski zwiastun i data premiery

Autor: M2 Films Redaktor: Motyl

Dodane: 16-12-2023 18:29 ()


„Anatomia upadku” — jeden z najważniejszych filmów roku, 4 nominacje do Złotych Globów, już 23 lutego w kinach!

Mężczyzna upada z wysokości i ginie. Czy jego żona jest za to odpowiedzialna? Jedyne, co możemy powiedzieć na pewno, to to, że po obejrzeniu tego filmu, nie będziecie w stanie przestać o nim rozmawiać.

„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, nominowany do czterech Złotych Globów, w tym dla Najlepszego Filmu i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej nominowana do Złotego Globu fenomenalna Sandra Hüller, typowana również jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.

„Jeśli »Historia małżeńska« was poruszyła, to »Anatomia upadku« wbije was w fotel", „niczym remake »Scen życia małżeńskiego« w reżyserii Hitchcocka z 50 Centem w tle” — dziennikarze od światowej premiery prześcigają się w jak najbarwniejszych porównaniach. Krytycy są zgodni: to jeden z najważniejszych filmów roku. Pełen napięcia thriller, a jednocześnie wiwisekcja burzliwego związku nokautuje recenzjami — 96% pozytywnych ocen w serwisie RottenTomatoes.

Co ciekawsze, reżyserka filmu Justine Triet pisała scenariusz ze swoim partnerem, Arthurem Harari, w czasie lockdownu. Reżyserka zaprzecza jednak, jakoby jej własne życie (i domowe kłótnie) były inspiracją do filmu.

- Wystawiliśmy nasz związek na próbę, ale na szczęście przetrwał – mówiła Triet. Z kolei odbierając nagrodę za Najlepszy scenariusz podczas gali Europejskich Nagród Filmowych, jej partner żartobliwie zapewnił, że film nie jest oparty na faktach, a on jeszcze żyje.

Opis filmu:

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: 'Czy to zrobiła?'.

Film trafi do kin 23 lutego 2024 roku, a już od 5 stycznia będzie można zobaczyć go na specjalnych pokazach przedpremierowych. Dystrybutorem „Anatomii upadku” jest M2 Films.

„Anatomia upadku”

Reżyseria: Justine Triet
Scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari
Obsada: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner
Gatunek: thriller / kryminał
Dystrybucja: M2 Films

premiera 23 lutego 2024 r.

 


comments powered by Disqus