Kartka z kalendarza: 50 lat „Dzikiej Planety”

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 06-12-2023 18:59 ()


Mija pół wieku od premiery filmu „Dzika Planeta”. To animowane science-fiction produkcji francusko-czechosłowackiej opowiada o rasie zamieszkującej odległą planetę. Nazywają się Draagami i posiadają wysoce rozwiniętą technologię. Zanim Ziemia uległa zniszczeniu, Draagowie część jej mieszkańców, zwanych tutaj Omami, ratują i zabierają na swoją planetę. Tam Ziemianie zostają częściowo udomowieni, służą trochę jak zwierzątka domowe. Są też tacy, którzy żyją na dziko. Tych Draagowie postanawiają się pozbyć. Omowie szansę widzą w ucieczce na inną, dziką planetę będącą satelitą do tej, na której przebywają.

Autorem scenariusza na podstawie powieści Stefana Wuli (1922-2003) byli Roland Topor (1938-1997) i reżyser filmu René Laloux (1929-2004).

Obraz pojawił się w 1973 roku. Wyświetlony został na Festiwalu Filmowym w Cannes jeszcze w maju. W lipcu został zaprezentowany na Festiwalu Science+Fiction w Trieście we Włoszech. Pierwszego grudnia trafił do Stanów Zjednoczonych, a szóstego tego samego miesiąca, ukazał się szerzej we Francji. Dwudziestego pierwszego grudnia w Czechosłowacji.


comments powered by Disqus