Opera w kinie! Spektakle z Arena di Verona i Bregenz Festival w nowym cyklu w Cinema City

Autor: Cinema City Redaktor: Motyl

Dodane: 15-11-2023 19:55 ()


28 listopada 2023 r. Cinema City rozpoczyna nowy cykl wydarzeń kulturalnych, prezentując na kinowych ekranach europejskie arcydzieła operowe. W wybranych kinach pokazane zostaną spektakle wystawione wcześniej w Arena di Verona we Włoszech i podczas Bregenz Festival w Austrii. Będą to: „Madame Butterfly”, pokazana w 2022 roku na słynnej pływającej scenie nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego podczas Festiwalu w Bregencji oraz „Carmen” z 2022 r., „La Traviata” z 2021 r. i „Turandot” z 2022 r. – każda z nich ze słynnego na cały świat Festiwalu Arena di Verona.

Wszystkie te najsłynniejsze dzieła operowe zobaczymy od listopada 2023 r. do marca 2024 r. w cyklu Opera w kinie tylko w Cinema City. Cykl przybliża znakomite spektakle, zrealizowane z rozmachem na wielkich, europejskich festiwalach operowych. Doświadczanie muzycznego i wizualnego przepychu spektakli operowych na dużym ekranie kinowym, pozwala poczuć atmosferę tego monumentalnego wydarzenia, jakim były pokazy tych dzieł na żywo. Opery wystawione będą w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami, pozwalającymi na śledzenie libretta.

 

Miłośnicy opery zobaczą w Cinema City:

 

Madame Butterfly – 28.11 oraz 3.12.2023 r.

Carmen – 9.01 oraz 14.01.2024 r.

La Traviata – 6.02 oraz 11.02.2024 r.

Turandot – 5.03 oraz 10.03.2024 r.

 

Bilety na spektakle operowe w Cinema City można kupić pojedynczo a także w formie karnetu na cały sezon w specjalnej, obniżonej cenie. Opery pokazywane będą w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Toruniu, Gliwicach, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Bielsko Białej. Informacje, filmowe zapowiedzi oper, bilety i karnety dostępne na www.cinema-city.pl/opera.

 

MADAME BUTTERFLY – 28.11 oraz 3.12.2023 r.

Giacomo Puccini  

Tragedia japońska w trzech aktach. Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica.

Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Bregenz Festival w 2022 r.

Obsada: Cio-Cio-San – Barno Ismatullaeva, Suzuki – Annalisa Stroppa, B. F. Pinkerton – Edgaras Montvidas, Sharpless – Brian Mulligan.

Wiener Symphoniker

Dyrygent: Enrigue Mazzola, reżyseria: Andreas Homoki.

 

Opera zrealizowana została na scenie na Jeziorze Bodeńskim. Opowieść o młodej, japońskiej gejszy, która krótko po ślubie z amerykańskim oficerem zostaje przez niego porzucona. Przyjmując religię męża naraża się jednocześnie na gniew i odrzucenie przez własną rodzinę. Czekając na powrót ukochanego, samotnie wychowuje syna. Dowiadując się, że mąż do niej nigdy nie wróci, decyduje się na śmierć.

 

CARMEN – 9.01 oraz 14.01.2024 r.

Georges Bizet

Opera w czterech aktach. Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy.

Oryginalna francuska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2022 r.

Obsada: Carmen – Elīna Garanča, Don José – Brian Jagde, Escamillo – Claudio Sgura

Dyrygent: Marco Armiliato, reżyseria: Franco Zeffirelli.

 

Jedna z trzech najczęściej wystawianych oper na świecie. Spektakl pokazywany w Cinema City został zrealizowany w 2022 roku w amfiteatrze Arena di Verona. W tej spektakularnej produkcji wystawionej pod gołym niebem, udział wzięły setki artystów: soliści, chórzyści, chór dziecięcy, tancerze i statyści. Orkiestrę prowadził Marco Armiliato. Na uwagę zasługuje nie tylko muzyka, ale także niezwykłe kostiumy Anny Anni oraz urzekająca choreografia El Camborio. Libretto ukazuje historię młodej Carmen, robotnicy z fabryki cygar, która rozkochuje w sobie kaprala Dona Joségo. Z czasem kobieta kieruje swoje względy ku torreadorowi Escamillo i aby być wierna swoim ideałom, porzuca Joségo.

 

LA TRAVIATA – 6.02 oraz 11.02.2024 r.

Giuseppe Verdi

Opera w trzech aktach. Libretto: Francesco Maria Piave, w oparciu o powieść “Dama kameliowa” Alexandra Dumasa.

Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2021 r.

Obsada: Violetta Valéry – Sonya Yoncheva, Alfredo Germont – Vittorio Grigolo, Giorgio Germont – George Petean.

Dyrygent: Francesco Ivan Ciampa, reżyseria: Franco Zeffirelli.

 

Giuseppe Verdi, inspirowany Damą Kameliową Alexandra Dumasa, stworzył jedną ze swych najsłynniejszych oper – „Traviatę”. Dzieło uchodzi za najdoskonalsze w twórczości kompozytora, choć jego premiera wiązała się ze skandalem – francuska publiczność nie była w XIX wieku gotowa na kurtyzanę jako bohaterkę sztuki. W 2021 roku publiczność zgromadzona w amfiteatrze w Weronie zachwyciła się nie tylko wspaniałym wykonaniem solistów, ale też spektakularną scenografią wykorzystującą ogromne ekrany LED.

 

TURANDOT – 5.03 oraz 10.03.2024 r.

Giacomo Puccini            

Opera w trzech aktach. Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni.

Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2022 r.

Obsada: Turandot – Anna Netrebko, Calaf – Yusif Eyvazow, Imperatore Altoum – Carlo Bosi.

Dyrygent: Marco Armiliato, reżyseria: Franco Zeffirelli.

 

Opera w trzech aktach, dzieło włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego, choć nie ukończone przez niego, uznawane jest za jedno z najbardziej imponujących w jego twórczości. Baśń o księżniczce, która z zimną krwią każe ścinać głowy kolejnym kandydatom na męża, pokazywana jest na deskach teatrów już od blisko 100 lat.

 


comments powered by Disqus