Zbawienie czy zagrożenie? Światowy Dzień Internetu w ARTE.tv

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 30-10-2023 20:49 ()


30 października obchodzimy Światowy Dzień Internetu. W ten sposób chcemy podkreślić znaczenie tego medium w dzisiejszym społeczeństwie i zwiększyć świadomość jego wpływu na nasze życie. Data ta ma służyć mówieniu o możliwościach, ale i potencjalnych zagrożeniach, jakie daje nam internet. To okazja do edukacji w zakresie bezpieczeństwa online, cyberpraw i korzystania z zasobów internetu w sposób świadomy i odpowiedzialny. Serwis VOD ARTE.tv zaprasza swoich widzów do zgłębienia tematów związanych z cyberprzestępczością i dynamicznym światem cyfrowym za sprawą najnowszych dokumentów „Cyberprzestęczość” oraz „Cyberświat. Przyszłość jest teraz”, które można zobaczyć bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.

Internet powstał w latach 60. XX wieku jako projekt badawczy finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, znany jako ARPANET. Pierwszy przesył danych między dwoma komputerami za pośrednictwem sieci ARPANET miał miejsce 29 października 1969 roku. To wydarzenie uważa się za symboliczny początek internetu. Całkowicie zrewolucjonizował nasze życie i zmienił praktycznie każdy aspekt naszej codzienności: od zawodowego po prywatny. Miał gigantyczny wpływ m.in. na dostęp do informacji, komunikację, handel, ale także zachowania społeczne i relacje międzyludzkie.

Na całym świecie, również w Polsce, wzrasta liczba przestępstw popełnianych w sieci. Celem ataków cyberprzestępców są instytucje, osoby publiczne i zwykli obywatele, od których wyłudzane są niekiedy oszczędności całego życia. Intrygujący film dokumentalny „Cyberprzestępczość” ukazuje mroczny świat hakerów, którzy zdradzają swoje metody działania i motywacje prowadzące do popełniania cyberprzestępstw. Twórcy postanowili skonfrontować swoich rozmówców z ekspertami ds. bezpieczeństwa cyfrowego, którzy udzielają wskazówek, jak skutecznie bronić się przed atakami hakerów. Dzięki przeniknięciu do niedostępnego nam świata możemy zrozumieć mechanizmy kierujące cyberprzestępcami.

Link do programu: Cyberprzestępczość - dostępny do 19 listopada 2023.

Dokument z 2023 roku „Cyberświat. Przyszłość jest teraz” to podróż przez historię wpływu technologii na nasze życie. Od roku 2016, gdy świat został wstrząśnięty zewnętrznymi ingerencjami w amerykańskie wybory i proces Brexitu, cyfrowa przestrzeń stała się kluczowym elementem naszej rzeczywistości. Program analizuje, jak rosyjskie działania w internecie wpłynęły na zachodnie społeczeństwa. Czy jesteśmy w stanie kontrolować technologie, które zdominowały nasze życie? Twórcy obrazu „Cyberświat” starają się odpowiedzieć na to pytanie.


comments powered by Disqus