Zachwycająca energią i kreatywnością animacja Disneya i Pixara już od 16 października na DVD

Autor: Galapagos Films Redaktor: Motyl

Dodane: 15-10-2023 23:23 ()


W najchętniej oglądanej od czasu Krainy lodu 2 animacji, Disney i Pixar przedstawiają Żywiołowo oraz jego niezwykłych mieszkańców, reprezentujących światy Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza! Iskra - stanowcza, bystra i wybuchowa dziewczyna, zaprzyjaźnia się z pogodnym i beztroskim Wodkiem. Ta znajomość sprawia, że zaczyna wątpić w reguły rządzące ich światem. Między nami żywiołami już od 16 października na DVD.

Łatwo wyobrazić sobie ogień jako emocjonalny wybuch, lub analizować cały szereg emocji jakie potrafi wyrazić podmuch wiatru. Radosny bukiet kwiatów może rozjaśnić dzień samotnej doniczki z ziemią, a woda czasem bywa spokojna, a czasem wzburzona. „Co gdyby wszystkie otaczające nas żywioły naprawdę żyły?” - zastanawia się reżyser Peter Sohn.

W Między nami żywiołami poznajemy wyjątkowe miasto - Żywiołowo. Razem z Iskrą i Wodkiem zanurzamy się we wszystkich jego odcieniach i emocjach, które kryją się w ekspresji każdego z czterech obecnych tutaj żywiołów. Ten rodzaj wielokulturowości jest doskonałą metaforą, w której wielu starszych i młodszych widzów może z łatwością odnaleźć siebie i swoje własne doświadczenia.

Najnowsza animacja Disneya i Pixara w nieoczywisty sposób porusza też temat dorastania, kształtowania własnej tożsamości i podejmowania ważnych życiowych wyborów. Pod tym względem jest duchowym spadkobiercą innego wielkiego hitu - W głowie się nie mieści.

Sohn przyznaje, że historia, którą napisał jest dla niego bardzo osobista, a zaczęła się od prostego rysunku przedstawiającego postaci Ognia i Wody wchodzące ze sobą w interakcję. Wyobraził sobie nieoczekiwaną przyjaźń między nimi - związek, który z pewnością wywoła niezręczność, liczne przekomarzania i wiele zabawnych sytuacji. „Zacząłem myśleć o swojej relacji z żoną - ja jestem Koreańczykiem, ona Amerykanką, pół-Włoszką. Moi rodzice emigrowali z Korei na kilka lat przed moimi narodzinami, we wczesnych latach 70., więc ja urodziłem się i wychowałem w koreańskiej kulturze i tradycji, ale w bardzo amerykańskim Nowym Jorku. To powodowało wiele kulturowych tarć przez całe moje życie.

Podobnie Iskra jest przedstawicielką drugiego pokolenia imigrantów, z tym że jej rodzice przenieśli się z Palinezji do Żywiołowa, gdzie bohaterka urodziła się i wychowała. „W filmie wyrusza w podróż, mającą na celu zrozumienie własnej tożsamości, a co za tym idzie zmierzenie się z wartościami przekazanymi jej przez rodziców” - tłumaczy reżyser.

Najważniejszym wydarzeniem w podróży Iskry jest zabawna i mająca swoje konsekwencje znajomość z Wodkiem. „Na początku Iskra nie cierpiała miasta, ale Wodek pomaga jej pokochać wszystko to, co ma do zaoferowania Żywiołowo” - mówi Sohn. „Znaleźliśmy sposób na pokazanie jej relacji ze swoim miastem, podobny do tego, który widziałem w moich ulubionych komediach. Cała ta sytuacja zapewnia wiele okazji do śmiechu”.

Akcja filmu rozgrywa się w mieście, które łączy elementy różnych środowisk i pokazuje, że przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają. „To komedia pełna serca” - mówi producentka Denise Ream. „To opowieść o relacjach między Ogniem i Wodą, między rodzicami a ich dziećmi oraz między nami wszystkimi a naszymi sąsiadami, którzy mogą nie wyglądać tak jak my. To po części komedia, po części rodzinna podróż i po części zderzenie kultur”.

Między nami żywiołami to najnowsza animacja Disneya i Pixara oraz najczęściej oglądana w polskich kinach animacja Disneya ostatnich lat. Na wielkim ekranie zadebiutowała 14 lipca, a już 16 października ukaże się na DVD.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

  • Komentarz audio twórców

Galeria


comments powered by Disqus