Operacja „Freston”. Spóźniona aliancka misja - zapowiedź

Autor: Kender Redaktor: Motyl

Dodane: 04-10-2023 22:45 ()


W grudniu ukaże się komiks Operacja „Freston”. Spóźniona aliancka misja autorstwa Marzeny Kumosińskiej i Tomasza Kleszcza.

Już teraz w trakcie 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi będzie można zapoznać się z szatą graficzną i etapami powstawania komiksu. Wszystkich zainteresowanych przedpremierowym spotkaniem z jego twórcami zapraszamy w niedzielę 8 października 2023 r. od godz. 12.00 na stoisko Wydawnictwa IPN (Atlas Arena, Łódź, ul. Bandurskiego 7).

scenariusz, wkładka historyczna: Marzena Kumosińska
rysunki, skład i łamanie: Tomasz Kleszcz
Łódź 2023

premiera: grudzień 2023

Narracja komiksu zbudowana jest wokół postaci Antoniego Pospieszalskiego, cichociemnego uczestniczącego pod przybranym nazwiskiem w brytyjskiej misji obserwacyjnej „Freston”, pierwszej i jedynej alianckiej misji wojskowej skierowanej do Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Polsce. Bohaterami drugiego planu są żołnierze AK, którzy misję przyjmowali i ochraniali oraz dowódca AK. Pozostająca w zupełnym tle geopolityka jest w istocie zagadnieniem kluczowym tej opowieści, pozwalającym unaocznić młodemu odbiorcy tragiczną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w 1945 roku.

W dzieje misji „Freston” wprowadzi pełna dynamicznych scen powieść graficzna z rysunkami Tomasza Kleszcza, autora wydanych wcześniej w oddziałowej serii komiksów Major Hubal Operacja „Dorsze”. Wydawnictwo jest skierowane do uczniów, będzie bezpłatnie dystrybuowane w szkołach oraz placówkach edukacyjnych na terenie całego kraju, dostępne będzie również do pobrania na stronie internetowej edukacja.ipn.gov.pl.


comments powered by Disqus