Sokołowsko Jazz meets Punkt Festival 2023

Autor: Sanatorium of Sound Redaktor: Motyl

Dodane: 06-09-2023 22:00 ()


Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, organizatorzy Sanatorium Dźwięku (Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik) oraz norweskiego festiwalu Punkt (Jan Bang i Erik Honoré) zapraszają na pierwszą edycję Sokołowsko Jazz, która odbędzie się między 8 a 10 września w Sokołowsku ze swoją kontynuacją w marcu przyszłego roku. Bilety są dostępne w Going.

“Trzy lata temu zostałem zaproszony przez Zuzannę Fogtt i Fundację In Situ do wykuratorowania jednodniowej uroczystości poświęconej Tomaszowi Stańko. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Sokołowska, pomyślałem, że to polski odpowiednik miasteczka Cicely na Alasce. To wyimaginowany portret wioski w słynnym programie telewizyjnym “Przystanek Alaska" z początku lat 90. To malutkie miejsce wypełnione wyjątkowymi ludźmi, którzy bardzo poważnie i z pasją podchodzą do sztuki. Przy bardzo zadowalającej frekwencji kuratorowanego przeze mnie wydarzenia, pomimo ograniczeń pandemicznych, powstał pomysł stworzenia nowego festiwalu poświęconego muzyce improwizowanej i jazzowi.”  — mówi Piotr Turkiewicz, jeden z kuratorów Sokołowsko Jazz. 

Scena norweska i tzw. “dźwięk północy” jako główna siła tworząca europejski jazz — to właśnie te idee są inspiracją dla programu tegorocznego Sokołowsko Jazz, składającego się z zamówień kompozytorskich, premierowych kolaboracji między artystami i artystkami, a także prób zdefiniowania jednego z filarów partnerskiego festiwalu PUNKT —  “sztuki remiksu”. Kuratorami festiwalu są: Piotr Turkiewicz, Martel Ollerenshaw, Erik Honoré oraz Jan Bang. 

Powszechnie uznawany perkusista, kładący nacisk głównie na groove, sceniczną kreatywność i dynamikę - Gard Nilssen zaprezentuje swój projekt Acoustic Unity.  Ducha tego współtworzonego przez Pettera Eldha i André Rolighetena wydawnictwa ECM oddaje recenzja The New York Times: “Pan Nilssen i jego partnerzy tworzą przyzwoity free-bopowy zgiełk, ziemisty i często swingujący”. 

Jednym z dzieł stworzonych na potrzeby festiwalu będzie eksploracja współczesnej klasyki i elektroniki autorstwa Lutosławski Quartet (Roksana Kwaśnikowska, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski) — jednego z czołowych kwartetów smyczkowych w Polsce. Rezydenci Narodowego Forum Muzyki wystąpią premierowo u boku norweskich artystów: Arve Henriksena, Jana Banga oraz Erika Honoré. 

Reprezentanci młodej polskiej sceny jazzowej Andrzej Konieczny, Fryderyk Szulgit, Kacper Krupa i Paweł Stachowiak tworzący akustyczny kwartet Siema Ziemia splotą się w swojej kolektywnej improwizacji jazzowej i swoich wizjach breakbeatu, footworku oraz juke.

Wszechstronna kompozytorka i pianistka Joanna Duda połączy siły z utytułowanym skrzypkiem,  Erlendem Apnesethem. Dzięki ich innowacyjnemu podejściu do swoich instrumentów, a także poza jazzem — do muzyki folkowej i filmowej możemy spodziewać się gobelinu dźwięków zacierając gatunkowe granice.

W programie również MOTIF — nordycki zespół z dwudziestoletnim stażem, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków norweskiej i niemieckiej sceny jazzowej, w tym Atle Nymo, Eivind Lønning, Håkon Mjåset Johansen, Håvard Wiik i Ole Morten Vågan.

 Warto wspomnieć o specjalnym projekcie EduRemix, który odbędzie się dzięki wsparciu i we współpracy z Filharmonią Sudecką. W ramach tego usłyszmy: Arve Henriksena, Jana Banga, Erika Honoré, Joannę Dudę, Andrzeja Koniecznego oraz Kacpra Krupę.


comments powered by Disqus