„Kebab i Horoskop” i „Bliscy” we wrześniu na VOD

Autor: Kino Świat Redaktor: Motyl

Dodane: 31-08-2023 22:53 ()


Unikalne i autorskie kino na styku absurdu, groteski i realizmu. Zobacz pełnometrażowe filmy Grzegorza Jaroszuka - jednego z najoryginalniejszych polskich twórców, nagrodzonego na polskich i zagranicznych festiwalach. Pełny absurdu debiut „Kebab i Horoskop” i najnowszy obraz „Bliscy” we wrześniu na platformach VOD.

 

Bliscy © fot. John Magnus Borge, Robert Lis, prod. Mental Disorder 4, Axman Production, dystr. Kino Świat 2023

 

BLISCY | 8.09

Rodzinę poznaje się po tajemnicach.

Jeśli nie potrafimy szczerze rozmawiać ze swoimi bliskimi, nic w życiu nie będzie miało sensu. „Bliscy” są drugim pełnometrażowym filmem Grzegorza Jaroszuka, reżysera zaskakującego serialu Netflixa „Pewnego razu na krajowej jedynce” oraz wyjątkowego debiutu „Kebab i Horoskop”, który zdążył już zasłynąć jako twórca osobny, z dużym wyczuciem posługujący się tak ryzykownymi środkami jak absurd i groteska. „Bliscy” to urzekająca i nietuzinkowa opowieść o „everymenach” i ich poważnych problemach. To jednocześnie mix gatunków: kryminału, komedii i dramatu.

Światowa premiera filmu miała miejsce na prestiżowym Karlovy Vary International Film Festiwal, ponadto „Bliscy” pojawili się także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Off Camera. W obsadzie filmu znaleźli się: Olaf Lubaszenko („Kobiety mafii”), Adam Bobik („Minuta ciszy”), Izabela Gwizdak („Diagnoza”), Piotr Żurawski („Chyłka”) i Piotr Trojan („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Johnny”). Film został wyprodukowany przez firmę MD4, która w swoim łamiącym schematy portfolio ma takie obrazy jak: „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej.

 

Ojciec (Olaf Lubaszenko) z dwójką swoich dorosłych dzieci (Izabela Gwizdak, Adam Bobik) poszukują matki, która pewnego dnia bez słowa wyjaśnienia odchodzi od męża. Jej zniknięcie jest impulsem do odpowiedzi na pytanie co to znaczy być dla kogoś kimś bliskim. Ojciec wraz z synem i córką udają się w podróż po zawiłym i tajemniczym świecie osiedla, odkrywając tropy, które tylko pozornie się łączą. Po drodze spotykają sąsiadów, których opowieści ujawniają zupełnie nieznany obraz matki. Podążają coraz dziwniejszymi ścieżkami, by w końcu odkryć zaskakującą prawdę.

Rozdarty między groteską, a realizmem film „Bliscy” to portret bohaterów, którzy konfrontowani ze sobą, starają się uporządkować łączące ich relacje. To film, który czasem w subtelny i zabawny sposób, a czasem dojmująco i bezpośrednio zadaje pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi i na które odpowiedzieć sobie musi każdy z nas.

 „Bliscy” od 8 września do obejrzenia na platformach 

Premiery CANAL+, Player, Polsat Box Go, Rakuten, UPC, PLAY, TVP VOD, Orange, Vectra, Multimedia, Toya, Inea

 

 

Kebab i Horoskop © fot. Jacek Drygała, prod. Mental Disorder 4, dystr. Kino Świat 2023

 

KEBAB I HOROSKOP | 1.09

Czeski humor. Skandynawski klimat. Polska komedia.

"Kebab i Horoskop" to komedia absurdu o tych, których zwykle określamy jako przegranych, nieporadnych życiowo nieudaczników. Czy na pewno? Poczucie humoru i empatia, z jaką postaci są pokazane czynią film wyjątkowym: słodko‐kwaśnym, aktualnym. Narracja prowadzona z dystansu pozwala obserwować świat wykreowany przez Jaroszuka jak gdyby „przez szybę”. Gotowość do działania bohaterów, potrzeba przejęcia kontroli nad własnym losem w zestawieniu z kompletnym brakiem skuteczności, są źródłem absurdalnego humoru, który czyni z filmu najbardziej interesującą komedię spod znaku „pure non sense” ostatnich lat. A myśl dająca ująć się w zdanie: „nie ma sensu walczyć z samotnością”, która towarzyszy bohaterom, nabiera komicznego zabarwienia. Na ekranie plejada gwiazd: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Barbara Jonak, Tomasz Schuchardt, Andrzej Zieliński, Dorota Kolak, Janusz Michałowski oraz Marek Kalita.

 

Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć zobojętniałe na bodźce zewnętrzne – do sklepu zwykle nikt nie przychodzi… Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze… W końcu okazują się oszustami, ale w zasadzie nikomu to nie przeszkadza... Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom… Wytrąceni ze zwykłego zobojętnienia; Stażystka (Justyna Wasilewska), Kasjerka (Barbara Kurzaj) i Elektryk (Tomasz Schuchardt) „biorą sprawy w swoje ręce”, co burzy ich mikroświaty i prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji.

 „Kebab i Horoskop” od 1 września do obejrzenia na platformach 

Premiery CANAL+, Player, Polsat Box Go, Rakuten, UPC, PLAY, TVP VOD, Vectra, Multimedia, Toya, Inea


comments powered by Disqus