"Klątwa Faraonów" w Łodzi

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 08-09-2007 02:35 ()


Ponad dwieście eksponatów, w tym kopie najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu, prezentowanych będzie od soboty na terenie łódzkiej Manufaktury w ramach interaktywnej wystawy "Klątwa Faraonów - Tajemnice Starożytnego Egiptu".

Wśród zbiorów znajdują się popiersie królowej Nefertiti oraz złota maska Tutanchamona. "Oryginalne eksponaty nigdy nie opuszczają sal swoich muzeów, dlatego zobaczenie kopii stanowi dla wielu osób jedyną okazję do ich podziwiania" - mówiła w czasie otwarcia Agnieszka Kowalska, archeolog, odpowiedzialna za oprawę dydaktyczną wystawy.

"Warto podkreślić, że na wystawie można dotknąć niektórych eksponatów, a nawet zrobić sobie zdjęcie ze Sfinksem. W większości muzeów takie rzeczy są niemożliwe, dlatego tu na tej wystawie ludzie będą czuli się swobodnie" - mówili organizatorzy - "Poza tym, gdzie indziej można zobaczyć inscenizację rytuału balsamowania ciała zmarłego?"

Twórcami wystawy, oprócz Agnieszki Kowalskiej, która od 1999 roku jest uczestnikiem Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Saqqara, są prof. Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, kierownik misji Saqqara, oraz Marek Pisarski. Stroną dekoracyjną zajęło się łódzkie studio SE-MA-FOR.

Wystawa dla zwiedzających zostanie otwarta 8 września i potrwa do 31 października. Można ją będzie zwiedzać codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 21, natomiast w soboty i w niedziele od 10 do 21.

Szczegółowe informacje o wystawie

Źródło: wiadomości24


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...