3 lipca to Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 28-06-2023 21:44 ()


3 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Jest to święto, przypominające nam o potrzebie kolektywnego wysiłku w walce ze szkodliwym wpływem plastikowych torebek jednorazowego użytku na nasze środowisko. W tym czasie społeczność globalna jednoczy siły w celu podkreślenia znaczenia świadomego wyboru, zrównoważonych praktyk i działań chroniących naszą planetę. W odpowiedzi na wyzwania związane z zagrożeniem ekosystemów, bezpłatna platforma streamingowa VOD ARTE.tv przygotowała dla swoich widzów serię inspirujących i poruszających dokumentów poświęconych tematyce ekologii. Osoby, którym dobro naszej planety leży na sercu, powinny zwrócić uwagę na następujące produkcje: „Juta: złote włókno Bangladeszu”, „ Wisła w niebezpieczeństwie”, „Ukryte oblicze recyklingu” oraz „Dunaj bez mikroplastiku”. 

Torba foliowa z tworzywa sztucznego wytwarzana jest w zaledwie jedną sekundę, wykorzystywana przez średnio 25 minut, a rozkłada się aż od stu do czterystu lat. Jest to jeden z najtrwalszych materiałów plastikowych, odpornych na rozkład biologiczny przez mikroorganizmy i zewnętrzne czynniki środowiskowe. Niestety, ze względu na długotrwałość procesu rozkładu toreb foliowych, miliony ton plastikowych torebek zalegają na wysypiskach śmieci i przedostają się do ekosystemów wodnych, powodując poważne szkody – niszczą środowisko i doprowadzają do śmierci tysięcy zwierząt morskich. Dlatego tak ważne jest świadome i racjonalne dokonywanie codziennych wyborów, na przykład na temat tego, w czym nosimy zakupy.. 

Jak pokazuje dokument „Juta: złote włókno Bangladeszu”, w kontekście ogromnego zanieczyszczania środowiska plastikiem, w stolicy kraju Dhace, pojawił się wynalazek, który dzięki swoim naturalnym właściwościom może okazać się idealną alternatywą dla torebek foliowych. Film skupia się na produkcji juty, naturalnego włókna pochodzącego z rośliny Corchorus. Przedstawia historię i znaczenie juty w Bangladeszu, a także jej wpływ na środowisko i lokalne społeczności. Jak mówi córka głównego bohatera dokumentu, z juty można wytwarzać materiał, który wygląda i zachowuje się jak plastik, ale jest przyjazny dla środowiska. Produkcja biodegradowalnych folii wykonanych z celulozy jutowej mogłaby dać nadzieję zarówno naszej planecie jak i banglijskim rolnikom. Juta, powszechnie nazywana w Bangladeszu „złotym włóknem”, jest ogromną szansą na rozwój lokalnych społeczności oraz na ochronę  środowiska. Tajniki produkcji i ekologiczne aspekty juty przedstawia film „Juta: złote włókno Bangladeszu”, dostępny do 3 lipca 2023 roku pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/094449-000-A/juta-zlote-wlokno-bangladeszu/

Zatrważająco zanieczyszczona woda w Wiśle budzi niepokój opinii publicznej od wielu lat. Szczególnie w wąskich odcinkach graniczących z dużymi miastami widać jak brudna, zaniedbana i pełna plastiku jest najdłuższa rzeka Polski. Główna bohaterka reportażu Arte.tv, Renata Włazik aktywnie walcząca z władzami miasta mieszkanka Bydgoszczy, próbuje zapobiec katastrofie ekologicznej na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem, gdzie toksyczne pozostałości przez lata wsiąkały w wody gruntowe i zagrażały ekosystemowi Wisły. Geolog Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej, który wraz z zespołem od lat bada, w jaki sposób roznoszą się zanieczyszczenia, ocenia, że sytuacja jest katastrofalna. Szkodliwe substancje szybko się rozprzestrzeniają przez co zagrażają faunie i florze rzeki, a także zdrowiu mieszkańców miasta. Film „Wisła w niebezpieczeństwie” rzuca światło na problemy związane z jakością wody i ekosystemami Wisły, ale również stawia ważne pytania dotyczące odpowiedzialności za ochronę naszych rzek i środowiska naturalnego. Aby zgłębić wyzwania, przed którymi stoi cała Polska, platforma Arte.tv zaprasza swoich widzów do zapoznania się z dokumentem pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104426-015-A/re-wisla-w-niebezpieczenstwie/

Kolejny reportaż skupia się na ważnym procesie segregacji odpadów. W dokumencie „Ukryte oblicze recyklingu” francuski dziennikarz, Hugo Clément śledzi losy plastikowych odpadów, wyrzucanych do żółtego pojemnika do segregacji oraz bierze pod lupę niejasne strony sortowania odpadów. Jak twierdzi, co minutę na świecie do oceanu trafia równowartość wypełnionej plastikowymi odpadami śmieciarki. Ważne jest zatem nagłośnienie i przyjrzenie się strefie ekologii i segregacji śmieci na całym świecie. Jak sortować śmieci? Co zostaje naprawdę przetworzone? Co dzieje się z pozostałością? Czy plastikowe odpady z zamożnych krajów nadal są eksportowane na drugi koniec świata? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dokumencie Arte.tv, który jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/097885-013-A/ukryte-oblicze-recyklingu/ do 2 listopada 2023 roku. 

W ramach serii filmów ekologicznych, Arte.tv zaprasza również do obejrzenia krótkiego dokumentu „Dunaj bez mikroplastiku”, prezentującego bunt i walkę o czystą wodę. Film ukazuje zaangażowanie pewnego profesora chemii, który postanowił przepłynąć cały Dunaj tj. 2700 km od źródeł w Schwarzwaldzie, do ujścia w Morzu Czarnym. Jak mówi sam bohater, mottem akcji jest „Wszystko dla czystej wody”. W ten sposób profesor chciał zwrócić uwagę i podkreślić problem zanieczyszczenia wód mikroplastikiem. Według danych zawartych w filmie, co roku do mórz na całym świecie trafia ok. 9 mln ton śmieci, a rzeki stanowią ich główny przekaźnik. Sytuacja jest poważna, dlatego wymaga aktywnej walki i edukacji w tym zakresie. Kulisy motywacji, woli walki i całej akcji zorganizowanej przez profesora chemii można zobaczyć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/107194-010-A/re-dunaj-bez-mikroplastiku/ do 29 sierpnia 2023 roku.


comments powered by Disqus