„Shazam!”: „Gniew bogów” - recenzja wydania blu-ray

Autor: Wojciech Wilk Redaktor: Motyl

Dodane: 22-06-2023 23:59 ()


Pojawienie się Shazama w DCEU rozjaśniło nieco mroki uniwersum zarysowane przez produkcje Zacka Snydera i innych twórców DC Films. David F. Sandberg dostarczył nam kino rozrywkowe, świeże, a przy tym familijne i zabawne. Udanie żonglował komiksową konwencją, dopasowując ją do wizji nieidealnego bohatera, który musiał dorosnąć do swojej roli. Pochodzącego z dysfunkcyjnej rodziny Billy'ego Batsona trapiło wiele problemów, zanim trafiło mu się szczęście (lub nie) zostania czempionem poszukiwanym przez czarodzieja Shazama. Kontynuacja przynosi nam zatem herosa, który nieco okrzepł i do superbohaterskiego biznesu wkręcił swoją nową rodzinę.

Problemów jest jednak bez liku. Rodzeństwo Shazamów działa ochoczo, a przy tym nieco nieuważnie wykorzystując swoje boskie moce w ratowaniu mieszkańców Filadelfii. Nie zawsze rumakowanie w pelerynkach wychodzi im bez uszczerbku dla fundamentów ochranianego miasta. Toteż największym przeciwnikiem Shazamów nie jest nadnaturalne zagrożenie zbliżające się do miasta, a opinia publiczna, która zjada bohaterów na śniadanie i nie zostawia na nich suchej nitki.

Tymczasem w okolicy zaczynają panoszyć się Córki Atlasa, które poszukują pomsty za lata zniewolenia. Pragną też odzyskać moce bogów, które nieroztropnie zostały podzielone między małolatów robiących sobie żarty przy okazji wykorzystywania nieograniczonego potencjału boskiej spuścizny. Czy rodzina Billy'ego Batsona zbierze się w sobie i solidarnie stawi czoło zagrożeniu, czy targani wewnętrznymi problemami herosi ulegną destabilizującej mocy niezgody?

Jak na sequel przystało, wszystkiego musi być więcej, akcji, bohaterskich wyczynów, postaci, a finałowa potyczka powinna wprowadzać znacznie większą rozwałkę niż ostatnim razem. Jednakże nie zyskuje na tym atrakcyjność filmu. Wewnętrzne relacje między rodzeństwem przywdziewającym szaty czempionów ewoluują i stanowią odskocznie od bohaterskich wygłupów. Przyziemne problemy dorastających dzieciaków rysują się ciekawiej niż wątek z Córkami Atlasa, który przypomina typowe starcie herosów z przeważającymi siłami zła. Gdzieś w tle też przewijają się mitologiczne konotacje, ale wydaje się, że twórcy mogli znacznie lepiej wkomponować je w fabułę, a nie traktując jedynie w szkolny sposób.

Szczęśliwie nie zawodzą aktorzy, zwłaszcza duet Jack Dylan Grazer i Asher Angel, który bryluje na ekranie w poszukiwaniu idei superbohaterstwa. Jest też kilka żarcików, które mogą się spodobać (Helen Mirren czytająca pewien list wywołuje salwę śmiechu i łez). Na ekranie błyszczy też Zachary Levi, a większą niż do tej pory rolę otrzymała Grace Caroline Currey, która tym razem występuje też jako Mary Marvel. Klasą dla siebie jest również Helen Mirren, trochę gorzej wypada Lucy Liu.

W wydaniu blu-ray na szczególną uwagę zasługuje spora dawka niewykorzystanych scen, bo aż trzydzieści minut. Niektóre z nich nie doczekały się pełnej obróbki, więc mamy wgląd na ujęcia bez zakończonych efektów komputerowych. Ciekawym bonusem jest dekonstrukcja wybranych scen, na przykład możemy przyjrzeć się rozplanowaniu zdjęć kręconych na rozpadającym się moście Benjamina Franklina, kluczową scenę na dachu z bohaterami czy pogadankę przy stole między Levim a Mirren. Ponadto mamy wykorzystanie mitologii przy sequelu, wypowiedzi aktorów i komentarz reżysera. Dodatki są bardzo bogate i warte uwagi.

Gniew bogów wprawdzie nie dorównuje poziomem poprzedniej odsłonie przygód Shazama, ale to nadal jedna z lepszych produkcji DC, która ostatnio zawitała do kin. Ma pewne niedociągnięcia zwłaszcza w prezentacji czarnych charakterów, a także stawia na fabularną prostotę, ale sprawdza się na rozrywkowym polu. Ma sympatycznych bohaterów, skrzy się humorem i jako familijna produkcja nie zawodzi. Mogło być lepiej, ale nie ma co narzekać, wszak nie każde kino superbohaterskie musi być przełomowe. Szkoda jedynie, że nie udało się nakręcić filmu, w którym Shazam stanąłby naprzeciw Black Adama. Może kiedyś się uda.

Ocena: 6,5/10

Tytuł: Shazam!: Gniew bogów

Reżyseria: David F. Sandberg

Scenariusz: Henry Gayden, Chris Morgan

Obsada:

 • Zachary Levi
 • Jack Dylan Grazer
 • Djimon Hounsou
 • Rachel Zegler
 • Lucy Liu
 • Helen Mirren
 • Asher Angel
 • Adam Brody
 • Ross Butler
 • D.J. Cotrona
 • Grace Caroline Currey
 • Meagan Good

Muzyka: Christophe Beck

Zdjęcia: Gyula Pados

Montaż: Michel Aller

Scenografia: Danielle Berman

Kostiumy: Louise Mingenbach

Czas trwania: 130 minut

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus