"Talisman" po polsku?

Autor: Kender Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 03-09-2007 10:29 ()


Premiera najnowszej edycji "Talismanu" (w Polsce wydanego kiedyś pod nazwą "Magia i Miecz") zaplanowana jest na październik, ale na wczoraj zakończonym Polconie w Warszawie można było pograć w tę grę, jak również usłyszeć kilka interesujących plotek.

Sama gra wygląda bardzo ładnie. Zawiera karty ekwipunku, czarów oraz przygód - bardzo dobrze wykonane z interesującymi grafikami, jak również posiada sporo plastikowych elementów -znaczniki, monety i inne. Do tego dostajemy kolorową instrukcję na kredowym papierze i dużą planszę na twardej i grubej tekturze. Grafika planszowa jest dość przeciętnej urody, choć niewątpliwie prezentuje się przyzwoicie.

Zasady właściwie się nie zmieniły, jeśli porównamy je z zasadami pamiętanymi z "Magii i Miecz". Nadal więc mamy sporą losowość, co sprawia, że wg mnie "Talisman" znajdzie amatorów raczej wśród graczy młodszych i mniej doświadczonych niż u starych wyjadaczy. Tym bardziej, że przy zalewie polskiego rynku grami zachodnimi, stojącymi na bardzo wysopkim poziomie, gra Black Industries prezentuje się ze swoją mechaniką nieco archaicznie.

Niepokoi również fakt, że dawne wydanie "Magii i Miecz" zawierało kilka razy więcej kart przygód i kart postaci, którymi można grać. To sprawia, że gra staje się nieco nudna na dłuższe granie i tych, którzy z sentymentu do niej siądą może rozczarować.

A czy pojawi się jej polska wersja? Hotel Gromada, w którym odbywał się warszawski Polcon, aż huczał od plotek. Pewna jest informacja, że "Talisman" do końca bieżącego roku na pewno nie doczeka się polskojęzycznej wersji. Prawdopodobnie taki produkt ukaże się w 2008 roku, zaś jego wydawcą nie będzie Copernicus Corporation (mimo, że stale współpracuje z Black Industries, wydając linię podręczników do 2. edycji "Warhammera"). Plotki głoszą, iż polską wersję "Talismanu" wyda Egmont, gigant na polskim rynku komiksowym.

Czas pokaże czy powyższe informacje znajdą odzwierciedlenie w faktach, niemniej są dość prawdopodobne.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...