„Satoshi – Historia Bitcoina” na ARTE.tv i w warszawskiej Kinotece w ramach Bitcoin FilmFest

Autor: ARTE.TV Redaktor: Motyl

Dodane: 22-03-2023 14:38 ()


Jednym z najgorętszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie finansów i technologii są kryptowaluty. Bitcoin, zwany „cyfrowym złotem” z racji tego, że jego stopa zwrotu w ciągu 10 lat wzrosła o miliony procent, to najpopularniejsza i jedna z pierwszych wirtualnych walut. Stworzona w 2009 roku wywołała prawdziwą rewolucję w sposobie postrzegania pieniądza w świecie finansów i otworzyła zupełnie nowe możliwości transakcyjne. Pomimo upływu lat, nadal nie wiemy, kto dokładnie jest jej twórcą, otwarte są także pytania o ryzyko i bezpieczeństwo wiążące się z tym rewolucyjnym wynalazkiem. Dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć naturę Bitcoina, bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała serię „Satoshi – Historia Bitcoina”.

Bitcoin jest pierwszą, zdecentralizowaną i autonomiczną kryptowalutą pozbawioną pośredników. Umożliwia przesyłanie pieniędzy i wymianę towaru bez pośrednictwa państwowych instytucji finansowych i bez konieczności ujawniania tożsamości użytkowników. Pomysłodawcy tego rozwiązania mówią o idei wolności w świecie, w którym każdy nasz ruch jest śledzony za pomocą różnych narzędzie codziennego użytku. Z jednej strony ta wirtualna jednostka pozwala na zachowanie pełnej anonimowości, z drugiej oznacza to także możliwość pomijania ograniczeń wynikających z prawnych regulacji. Ta cyfrowa waluta powstała w oparciu o innowacyjną technologię blockchain, służącą do przesyłania i gromadzenia danych dotyczących transakcji internetowych. Informacje na temat pojedynczych jednostek mogą być przechowywane na wielu niezależnych od siebie komputerach na całym świecie, a ich forma kodowania uniemożliwia sfałszowanie transakcji. W ciągu ostatnich lat Bitcoin zyskał na popularności, przez co jego wartość z kilku centów wzrosła do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich. - Jednego dnia można było kupić za to pizzę, następnego już sportowe auto – zauważa ekspert w dokumencie ARTE.tv. Na czym polega zatem fenomen i gigantyczny sukces Bitcoina? Czy przetrwa on próbę czasu? Czy osoby, które postanowiły w niego zainwestować duże pieniądze nie stracą oszczędności życia?

W dniach 24-26 marca w warszawskiej Kinotece odbędzie się po raz pierwszy Bitcoin FilmFest, w ramach którego zostanie pokazana m.in. seria  ARTE.tv „Satoshi – Historia Bitcoina”, która wraca do początków powstania tej cyfrowej waluty i ukazuje fenomen jej anonimowego twórcy lub twórców. Nieznany do dzisiaj autor będący programistą lub grupą programistów działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto napisał 30 tys. linijek kodu i po dwóch latach działalności wycofał się z projektu. Ekonomiści zaangażowani w działalność kryptowaluty, szacują że Satoshi jest w posiadaniu ok. 1 mln Bitcoinów. Dokument ujawnia zarówno jasne, jak i ciemne strony korzystania z tej cyfrowej waluty. Zaznacza, że Bitcoin nie należy do tradycyjnych aktywów inwestycyjnych, jego wartość może być niestabilna, a nawet ryzykowna dla użytkowników. Każdy właściciel Bitcoina posiada swój prywatny, unikatowy klucz dostępu do swojego portfela. W momencie utraty kodu, użytkownik traci bezpowrotnie dostęp do środków. Seria dokumentalna ukazuje wiele ciekawostek i kontrowersji, jakie narosły wokół cyfrowej waluty i jego twórcy. Chcąc lepiej zrozumieć fenomen i mechanizmy działania kryptowalut warto zobaczyć serię dokumentalną, znajdującego się pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021581/satoshi-historia-bitcoina/ lub wziąć udziału w projekcji, która odbędzie się 26 marca o godzinie 18:30 w Kinotece w Warszawie. Podczas pokazu będzie obecny reżyser serii, Remi Forte. Wstęp biletowany.


comments powered by Disqus