Nudno? Zagraj w UNO — kultową grę, która łączy pokolenia!

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 31-01-2023 20:47 ()


Mnóstwo osób pamięta jeszcze z okresu dzieciństwa grę UNO. Od jakiegoś czasu ta kultowa rozrywka znów stała się popularna! Jeżeli zastanawiasz się, jak atrakcyjnie spędzić wieczór w gronie bliskich ci osób, koniecznie zagrajcie w UNO! Mnóstwo najważniejszych informacji o tej grze dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź już teraz, jak i dlaczego warto grać w UNO, a później już tylko baw się dobrze! Powodzenia!

 

Wszystko, co warto wiedzieć przed tuż rozpoczęciem gry

UNO jest kultową grą karcianą, która powstała już w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych. Co jest bardzo istotne, w swojej koncepcji omawiana przez nas rozrywka bardzo przypomina Makao.

Aby rozpocząć grę w UNO, potrzebujesz talii kart, wśród których znajdziesz przede wszystkim karty z liczbami i karty funkcyjne. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo się gra w uno, instrukcję i pomysły na tę rozgrywkę znajdziesz poniżej. 

W każdej grze w UNO powinno brać udział od dwóch do ośmiu graczy. Co ważne, im większa jest to grupa, tym ciekawsza bywa sama rozgrywka. Każdy z graczy otrzymuje po siedem losowych kart. Jedną z nich powinno się wyjąć na stół. Pamiętaj o tym, iż w żadnym przypadku nie może być to karta funkcyjna. 

Jak prawidłowo gra się w UNO?

Gracze kolejno pozbywają się swoich kart. Odbywa się to podczas wykładania ich na te leżące na stole. Zawsze powinna obowiązywać zasada: kolor do koloru, liczba do liczby. Karty funkcyjne sprawiają, że gra robi się o wiele ciekawsza. Jeżeli jeden z graczy wyrzuci kartę +2 albo +4, kolejna osoba musi wziąć tyle kart, ile wskazuje na to wyrzucona liczba. 

Natomiast karta ze strzałkami powoduje zmianę kierunku gry. Znak, który przypomina swoim wyglądem stop, powoduje postój kolejnego gracza. Natomiast karta z czterema kolorami pozwala na zmianę koloru kolejnej karty na dowolną barwę.

Zawsze, gdy gracz ma w ręce ostatnią kartę, musi to zasygnalizować, wymawiając głośno „UNO”. Jeżeli w tym momencie tego nie powie, inny gracz ma szansę zapukać w stół. Oznacza to, że osoba, która nie wypowiedziała na czas „UNO”, powinna wziąć dwie dodatkowe karty. Zawsze wygrywa ten gracz, który jako pierwsza pozbędzie się swoich kart.

Nietypowe sposoby na wykorzystanie kart UNO

UNO to nie tylko gra podobna w swoich zasadach do Makao. Karty tej kultowej rozgrywki można wykorzystać na mnóstwo dodatkowych sposobów. Jak jeszcze można użyć do zabawy kart z gry UNO? Świetne na to pomysły znajdziesz poniżej!

Budowanie i porównywanie liczb

Wystarczy, że wylosujesz dwie albo trzy karty, a następnie stworzysz z nich odpowiednie grupy. Kolory, liczby, te same znaki funkcyjne? Od ciebie zależy, których kart będziesz mieć najwięcej. 

Gra „Złap dziesiątkę”

Do tej gry potrzebne będą trzy osoby. Jedna z nich rozkłada karty na stole. Natomiast dwie pozostałe szukają kolejno kart oznaczonych liczbą dziesięć. Natomiast osoba, która wykłada karty, stale uzupełnia puste pola. Wygrywa ten gracz, który możliwie jak najszybciej zdobędzie najwięcej kart oznaczonych liczbą dziesięć.

Losowanie i obliczanie

Cała rozrywka polega na tym, że gracze losują po dwie albo trzy karty. Następnie każdy z nich tworzy z kart możliwie najwyższe liczby. Ten, który wygrywa, zabiera wszystkie karty przeciwnika. Podobnie rzecz ma się z losowaniem. Wygrywa ta osoba, która wylosuje najwyższą sumę liczb w kartach.  

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do tego, aby spędzić ten wspaniały wieczór z bliskimi, grając w kultową grę UNO. Życzymy wam wyłącznie przyjemnej rozgrywki. Powodzenia!


comments powered by Disqus