Znamy zwycięzców Internetowego Festiwalu Kina Europejskiego

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 14-01-2023 13:50 ()


31 grudnia 2022 dobiegła końca siódma edycja ArteKino Festival, internetowego festiwalu kina europejskiego. Przez cały grudzień internauci z 32 krajów Europy mogli oglądać bezpłatnie 12 filmów w 6 wersjach językowych i głosować na swój ulubiony film.

Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro dla twórczyni i producenta / sprzedawcy filmu zdobył obraz „Krzywe Linie” portugalskiej reżyserki Rity Nunes. Z kolei Summer Survivors litewskiej reżyserki Mariji Kavtaradze otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 euro, przyznaną przez Jury Młodych Widzów, w którego skład weszło czternastu europejskich miłośników kina w wieku od 18 do 25 lat wybranych we współpracy z Erasmus+.

ArteKino Festival został uruchomiony z inicjatywy Fundacji ArteKino i korzysta ze wsparcia programu Unii Europejskiej Creative Europe Media, mecenatu CHANEL oraz Domu Sztuki GOOSSENS, które stworzyły festiwalowe statuetki. Siódma edycja festiwalu wygenerowała 1,9 miliona wyświetleń na arte.tv i 493 000 na YouTube, odnotowując 20-procentowy wzrost w krajach poza Francją i Niemcami, które to państwa 30 lat temu stworzyły europejski kanał kulturalny Arte TV. Oba nagrodzone filmy można obejrzeć bezpłatnie na arte.tv: „Krzywe Linie” do 31 stycznia, a „Summer Survivors” od 1 do 28 lutego br.

„Krzywe Linie” dostępny na arte.tv do 31 stycznia br.
(PORTUGALIA, 2019, 68 MIN.)
REŻYSERIA: RITA NUNES
WYSTĘPUJĄ: MIGUEL NUNES, JOANA RIBEIRO, ANA PADRÃO, ELMANO SANCHO
PRODUKCJA: LEOPARDO FILMES, RADIO E TELEVISÃO DE PORTUGAL
SPRZEDAŻ MIĘDZYNARODOWA: ALFAMA FILMS

Historia dwóch osób, których drogi krzyżują się na Twitterze. Luisa jest aktorką, Antonio starszym dziennikarzem, występującym w sieci społecznościowej anonimowo, pod pseudonimem Rasputin. Zaczynają wymieniać wiadomości, z czasem popadając w prawdziwą obsesję na swoim punkcie. Reżyserka, Rita Nunes urodziła się w Lizbonie w 1974 roku. Od prawie 20 lat kręci filmy krótkometrażowe, dokumentalne i reklamowe. Jest twórczynią serialu Madre Paula, który zdobył nagrodę Sophia dla najlepszego serialu w 2018 roku, a także kilku filmów telewizyjnych, w tym Just by Chance, nagrodzonego Europa Award 2004. Rita Nunes przygotowuje obecnie swój kolejny film fabularny O melhor dos mundos (Najlepszy ze światów).

„Summer Survivors” dostępny na arte.tv od 1 do 28 lutego br.
(LITWA, 2018, 91 MIN.)
REŻYSERIA: MARIJA KAVTARADZE
WYSTĘPUJĄ: INDRĖ PATKAUSKAITĖ, PAULIUS MARKEVIČIUS, GELMINĖ
GLEMŽAITĖ
PRODUKCJA: M-FILMS, AFTERSCHOOL
SPRZEDAŻ MIĘDZYNARODOWA: HERETIC OUTREACH

Ambitna młoda psycholog podejmuje się przewiezienia dwojga pacjentów do nadmorskiego oddziału psychiatrycznego. Podczas gdy trójka bohaterów toczy swoje własne wewnętrzne walki, ich wspólna, nieprawdopodobna podróż zbliży ich do siebie. Mocna, słodko-gorzka historia. Marija Kavtaradze, urodzona w 1991 roku, jest reżyserką i scenarzystką mieszkającą w Wilnie. Summer Survivors to jej pierwszy film fabularny, którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2018 roku.


comments powered by Disqus