Trwa ArteKino Festival - jeszcze przez 10 dni produkcje młodych, europejskich reżyserów są dostępne bezpłatnie

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 20-12-2022 23:28 ()


Jeszcze przez 10 dni można bezpłatnie oglądać filmy młodych reżyserów europejskich w ramach ArteKino Festival. Wszystkie tytuły są dostępne na platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: https://artekinofestival.arte.tv/pl/. To międzynarodowe wydarzenie ma na celu popularyzację bogatej oferty kina europejskiego i wspieranie młodych, utalentowanych twórców. Dotąd największą popularnością cieszą się: litewska produkcja „Summer Survivors” pokazywana na Międzynarodowym Festiwalu w Toronto, film „Bohaterowie Klasy Pracującej” prezentowany na Berlinale 2022 oraz „Blue Moon”, zdobywca Złotej Muszli na Festiwalu w San Sebastian.

Litewski „Summer Survivors” to poruszający film drogi, który zabierze widzów w podróż wraz z trójką bohaterów starających się stawić czoła swoim demonom. Indre, młoda ambitna psycholożka, odbywa staż w szpitalu psychiatrycznym w Wilnie. W zamian za zgodę na prowadzenie badań musi zawieźć do oddalonej o trzysta kilometrów nadmorskiej kliniki dwójkę pacjentów: znajdującego się w stadium manii, cierpiącego na chorobę dwubiegunową Pauliusa i odratowaną po próbie samobójczej introwertyczkę Juste. Choć podróż przypomina chwilami letnią, beztroską przejażdżkę, to dla każdego z pasażerów jest drogą do uporania się z własnymi problemami. Film można zobaczyć pod linkiem: https://artekinofestival.arte.tv/pl/film/summer-survivors/ .

Produkcja serbskiego reżysera Milosa Pusica „Bohaterowie klasy pracującej” prezentowana w tym roku na Berlinale to mocny dramat społeczny ukazujący korupcję i patologie branży budowlanej. „Profesor” jest nieoficjalnym przywódcą grupy robotników budowlanych zatrudnianych nielegalnie na fikcyjnych budowach. On i pozostali robotnicy tkwią w patowej sytuacji aprobowanej przez wypaczony i skorumpowany system, a wszelkie próby zmiany kończą się fiaskiem. Nieprzestrzeganie prawa budowlanego, brak jakichkolwiek zabezpieczeń i nieustanne łamanie praw pracowniczych doprowadzają do tragedii. Dramatyczne wydarzenia na budowie powodują nieoczekiwany zwrot akcji  i finalnie prowadzą do prawdziwej walki na śmierć i życie… Film znajduje się pod linkiem: https://artekinofestival.arte.tv/pl/film/heroji-radnicje-klase/ .

Z kolei „Blue Moon” to udany debiut reżyserski rumuńskiej aktorki Aliny Grigore, który  ukazuje portret zbuntowanej młodej kobiety skonfliktowanej ze swoją rodziną. Irina marzy o pójściu na studia i wyrwaniu się z kręgu swojej dysfunkcyjnej rodziny. Jej kuzyn, lokalny biznesmen Liviu, nie widzi sensu w dalszej edukacji dziewczyny. W tej sytuacji konflikt między nimi jest nieunikniony, ale Irina jest gotowa na wszystko, by osiągnąć swój cel. Film jest dostępny na stronie: https://artekinofestival.arte.tv/pl/film/crai-nou/ .

Widzowie ArteKino Festival mają szansę zobaczyć  te i inne produkcje z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Niemiec, Słowenii i Francji jeszcze do 31 grudnia. Większość z prezentowanych w ramach festiwalu tytułów była pokazywana już na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach, m.in. w Locarno, Salonikach, Berlinie, San Sebastian, Toronto, Tallinie czy na Sundance Film Festival. Filmy festiwalowe dostępne są bezpłatnie w 32 krajach europejskich na stronie ARTE.tv z napisami w sześciu językach (po polsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku).

 

Widzowie festiwalu ArteKino mogą też wziąć udział w głosowaniu i wybrać najlepsze ich zdaniem produkcje. Zwycięski film otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro. Na głosujących również czekają nagrody. W tym roku filmy zakwalifikowane do festiwalu będą także walczyć o Nagrodę Jury Młodych Widzów w wysokości 10 000 euro, która zostanie przyznana przez 15 młodych Europejczyków w wieku od 18 do 25 lat, we współpracy z Erasmus+. Kolejne wyróżnienie przyznawane w ramach festiwalu to Europejska Nagroda Kinomanów.

 

FILMY PREZENTOWANE W RAMACH FESTIWALU ARTEKINO

 

KRZYWE LINIE (LINHAS TORTAS)

REŻ. RITA NUNES

PORTUGALIA

 

SUMMER SURVIVORS (ISGYVENTI VASARA)

REŻ. MARIJA KAVTARADZE

LITWA

 

BOHATEROWIE KLASY PRACUJĄCEJ (HEROJI RADNIČKE KLASE)

REŻ. MILOŠ PUŠIĆ

SERBIA

 

GIGANCI (I GIGANTI)

REŻ. BONIFACIO ANGIUS

WŁOCHY

 

SANREMO (SANREMO)

REŻ. MIROSLAV MANDIC

SŁOWENIA, WŁOCHY

 

KOLORY TOBIEGO (COLORS OF TOBI)

REŻ. ALEXA BAKONY

WĘGRY

 

ANIMOGRAF ALBO: URODZIŁEM SIĘ W PUDEŁKU PO BUTACH (L’ANIMOGRAPHE, OU JE SUIS NE DANS UNE BOITE A CHAUSSURES)

THIERRY DEJEAN

FRANCJA

 

BLUE MOON (CRAI NOU)

REŻ. ALINA GRIGORE

RUMUNIA

 

PLANETA (LA PLANETA)

REŻ. AMALIA ULMAN

HISZPANIA

 

WŚCIEKŁY BŁYSK (DESTELLO BRAVÍO)

REŻ. AINHOA RODRÍGUEZ

HISZPANIA

 

HYPERLAND (HYPERLAND)

REŻ. MARIO SIXTUS

NIEMCY

 

HEAVY METAL DANCERS (HEAVY METAL DANCERS)

REŻ. GRETTA-GAROLIINA SAMMALNIEMI

NIEMCY


comments powered by Disqus