Ćwierć wieku „Kilera”!

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 17-11-2022 06:49 ()


17 listopada 1997 miała miejsce premiera komedii Juliusza Machulskiego „Kiler”. Film opowiada historię taksówkarza Jerzego Kilera, który zostaje aresztowany jako podejrzany o dokonanie serii morderstw na zlecenie. Jak twierdzi, jest niewinny, jednak nie ma łatwo, żeby tego dowieść, ponieważ zabójca zbyt długo był poszukiwany, z przeciwko zatrzymanemu świadczy dowód w postaci znalezionego w bagażniku karabinu. W dalszej kolejności, podczas jego pobytu w więzieniu, ginie inny z odsiadujących wyrok, a o śmierć obwiniony zostaje – któż by inny? – Jerzy Kiler.

W roli taksówkarza wystąpił Cezary Pazura, wtedy znany z roli w serialu „Pogranicze w ogniu” (1992-1993) czy też filmie „Kroll” (1991). Z obrazek Juliusza Machulskiego także kojarzy się Janusz Rewiński, satyryk, wcześniej grający choćby u Stanisława Barei (1929-1987) w serialu „Zmiennicy” (1987-1988). W „Kilerze” wystąpił w roli Stefana „Siary” Siarzewskiego, gangstera, zleceniodawcy „nieuchwytnego kilera”, który po aresztowaniu taksówkarza postanawia odbić go z więzienia. Kolejną ważną postacią w filmie jest partner w przestępczych interesach, a później wróg Siary – Ferdynand Lipski, były senator. W tej roli Jan Englert. Na złapaniu i osądzeniu zabójcy zależy przede wszystkim komisarzowi Rybie – Jerzemu Stuhrowi. Po stronie wymiaru sprawiedliwości możemy też zobaczyć: Marka Kondrata grającego naczelnika więzienia Mietka Klonisza, Macieja Kozłowskiego (1957-2010) w roli prokuratora, a także Jana Machulskiego (1928-2008), czyli ojca reżysera, który wystąpił w roli nadinspektora. W „Kilerze” pojawiło się także wielu innych znanych aktorów. Oprócz wymienionych zobaczyć można także: Małgorzatę Kożuchowską jako Ewę, dziennikarkę śledzącą sprawę „legendarnego kilera”, Katarzynę Figurę jako Ryszardę zwaną Gabrysią, żonę Siary chcąca zabić swojego męża, Krzysztofa Kiersznowskiego (1950-2021) jako Wąskiego, człowieka Siarzewskiego, a również: Pawła Wawrzeckiego, Cezarego Żaka, Mirosława Zbrojewskiego, Pawła Deląga, czy Sławomira Suleja. Na ekranie pojawił się także Alex Murphy, czyli Czarny z „Młodych Wilków” (1995).

Scenariusz „Kilera” napisał Piotr Wereśniak, dla którego był to debiutem. Autorami zdjęć są Bartosz Prokopowicz i Grzegorz Kuczeriszka. Muzyka to dzieło Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar. Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe „Zebra”.

Produkcja odniosła niewątpliwy sukces. Amerykańska wytwórnia Hollywood Pictures miała kupić prawa do filmu i wypuścić remake w roku 2000. Wiemy, że reżyserem miał zostać Barry Sonnenfeld („Rodzina Addamsów”, „Faceci w czerni”). Film jednak nie powstał. Po roku 2001 pojawia się luka na liście produkowanych przez wytwórnię filmów i kilka lat później, firma została rozwiązana. W 1999 r. na ekrany kin trafiła kontynuacja „Kilera” zatytułowana "Kiler-ów 2-óch". Również w reżyserii Juliusza Machulskiego, a w obsadzie pojawiło się sporo aktorów znanych z pierwszej części.

W roku 2022 przypada 25 lat od premiery filmu Machulskiego. Może powtórka z tej komedii to dobry pomysł na jesienny wieczór.


comments powered by Disqus