Na turystycznym szlaku: Drugi pomnik Smoka Wawelskiego

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 02-11-2022 20:32 ()


Wśród atrakcji turystycznych Krakowa na pewno można wymienić stojący u stóp Wawelu pomnik Smoka. Jednak już mniej oczywisty jest pomnik Smoka Wawelskiego przy ul. Kornela Makuszyńskiego. Miejsce, w którym umieszczono odlew smoka, znajduje się przy linii rozgraniczającej dzielnice: Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie. Co warto zaznaczyć, Kornel Makuszyński jest współautorem opowieści obrazkowej „O Smoku Wawelskim”. Ilustracje do niej wykonał Marian Walentynowicz.

Pomnik wykonali artyści związani z krakowską Akademią Sztuk pięknych: Andrzej Zwolak i Jan Tutaj. Odlew z brązu powstał w Odlewni Artystycznej Piotra Piszczkiewicza w Podłężu.

Ten smok służyć miał do promocji oddziału firmy Jadar, która zajmowała się przede wszystkim produkcją kostki brukowej. Firma w roku 2004 ustawiła figurę przed zakładem produkcyjnym, a dwa lata później fabryka w Krakowie została przejęta przez firmę LIBET S.A.

Pomnik pozostał i można go zobaczyć na żywo, jednak teren wokół niego jest zaniedbany i wymagałby szeregu prac, aby poprawić atrakcyjność pomnika. My przedstawiamy kilka zdjęć tego Smoka, a chcących dowiedzieć się więcej na jego temat odsyłamy pod poniższy link. https://pomnikiorganizacji.wordpress.com/2020/09/21/pomnik-spolki-jadar-w-krakowie/

Galeria


comments powered by Disqus