„Beksiński na Śląsku” zostaje do 2 listopada!

Autor: Tichauer Art Gallery Redaktor: Motyl

Dodane: 29-10-2022 16:11 ()


Jedyna w Polsce i tak obszerna wystawa poświęcona dziełom Zdzisława Beksińskiego w Tichauer Art Gallery w Tychach została przedłużona do 2 listopada. Na decyzję organizatorów wpłynęło ogromne zainteresowanie gości. Do tej pory prezentację twórczości Mistrza Beksińskiego obejrzało ponad 40 tys. osób.  Miłośnicy dorobku Beksińskiego przyjeżdżają z całego kraju, jak również z zagranicy, aby podziwiać prace artysty. W ostatnim czasie w Tichauer Art Gallery zaobserwowano wzrost odwiedzających szkół, dla których atrakcyjny jest fakt, że wszystkie najwybitniejsze dzieła artysty mogą podziwiać w jednym miejscu, zainteresowaniem cieszy się multimedialna odsłona wystawy.

„Beksiński na Śląsku” to pierwsza w historii, niepowtarzalna i tak kompleksowa prezentacja twórczości i ogromnej kreacji Zdzisława Beksińskiego, która została przedłużona do 2 listopada br.  Odwiedzającym Tichauer Art Gallery zostało udostępnionych 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, oraz 5 nietuzinkowych dzieł z kolekcji japońskiej, do niedawna uważanych za zaginione. To właśnie jeden ze wspomnianych 5 dzieł zostało sprzedane na aukcji utworzonej z największym i najstarszym Domem Aukcyjnym Agra Art za 310 000 zł.  Przygotowano również wystawę „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła są prezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających ma możliwość wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.  

- To, co tak silne na mnie wywarło wrażenie w sposobie prezentacji obrazów Beksińskiego w Tichauer Art Gallery to porządek, jaki został zachowany. Niestety nie zawsze jest to możliwe i mnie się takie coś nie udało ani w Krakowie, ani w Warszawie. Czego żałuje, bo wystawa w Tichauer Art Gallery miała wymiar dydaktyczny, logiczny, koherentny, którego moje wystawy nie zawsze są zdolne osiągnąć. Ale też Muzeum Historyczne w Sanoku przekazało znakomite prace z wieloma obrazami ilustrującymi każdy okres twórczości Mistrza. Ich kolejne zgrupowania na prezentacji w Tichauer Art Gallery uwypuklały poszczególne metamorfozy w twórczości Beksińskiego. Poza tym ogrom przestrzeni w budynku galerii, ilość towarzyszących pokazów, zdjęć, video etc. robiły wrażenie szerokiej retrospektywy. Jeszcze raz brawo! Chwała! – Piotr Dmochowski , były marszand Zdzisława Beksińskiego.

Tichauer Art Gallery w Tychach nie zwalnia tempa w promowaniu sztuki wybitnych polskich artystów. Kolejna ekspozycja prac, tym razem artystów współczesnych zapowiada się równie emocjonująco. Już 19 listopada zaplanowana jest inauguracja obszernej wystawy pt. „Przestrzeń pełna wyobraźni – Olbiński, Sętowski, Kukowski”, na której oprócz obrazów będzie można podziwiać rzeźby czy zegary. To wspaniała wiadomość przede wszystkim dla miłośników sztuki współczesnej, którzy będą mogli obejrzeć prace trzech najwybitniejszych przedstawicieli nurtu surrealistycznego w jednej przestrzeni. Dobór nazwisk, jakie pojawią się na wystawie w Browarze Obywatelskim w Tychach, jest nieprzypadkowy. Do udziału zostali zaproszeni najwybitniejsi twórcy ostatnich dekad: Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski oraz Jarosław Kukowski. Prace artystów skłaniają do rozważań nad fascynującymi możliwościami ludzkiego umysłu oraz ukazują niesamowitą i nieograniczoną wyobraźnię twórców. Pochodzą z prywatnych kolekcji. Dzięki uprzejmości kolekcjonerów, niektóre z dzieł przybędą z samego Paryża. „Przestrzeń pełna wyobraźni” w Tychach to ekscytująca podróż do świata fantastycznych wizji i marzeń sennych, opowiedzianych językiem malarstwa i rzeźby.


comments powered by Disqus